Zarobki jako operator żurawi wieżowych, szkolenia i kursy na operatora żurawia wieżowego: czy to się opłaca?

Operatorzy żurawi wieżowych mogą obecnie przebierać wśród atrakcyjnych ofert zatrudnienia w każdym większym mieście w Polsce, a także poza granicami kraju. Boom mieszkaniowy, dynamiczny rozwój sektora przemysłowego, transportowego i budowlanego, a także brak wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy powodują, że trudno o lepszy czas dla operatorów dźwignic. Czy wiesz, na jakie zarobki jako operator żurawi wieżowych możesz liczyć? Wystarczy ukończyć krótkie szkolenia i kursy na operatora żurawia wieżowego, by móc zarabiać powyżej 3 tys. złotych brutto (zgodnie z raportem firmy Sedlak & Sedlak).

Szkolenia i kursy na operatora żurawia wieżowego – minimalne wymagania i szybkie uzyskanie uprawnień

Wymagania dotyczące dopuszczenia kursantów do szkolenia na operatora żurawia wieżowego ustalane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Niemniej jednak są bardzo niskie, a praca w charakterze operatora może być wykonywana niemal przez wszystkich – nawet jeśli wcześniej nie mieli żadnego doświadczenia z urządzeniami dźwignicowymi oraz branżą budowlaną lub przemysłową.

Jedyne, czego oczekuje się od kandydatów na operatorów przed rozpoczęciem kursu to:

  • ukończenie 18. roku życia,
  • brak przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiałyby obsługę żurawia (ważne orzeczenie lekarskie),
  • wykształcenie co najmniej podstawowe.

Spełniając te wymagania, można z powodzeniem podejść do kursu. Firmy szkoleniowe oferują elastyczne formy odbycia kursów na operatora żurawia wieżowego. Możliwe jest odbycie szkolenia w ciągu dwóch tygodni, w trybie wieczorowym i weekendowym, a także podczas intensywnego kursu trwającego wyłącznie jeden tydzień. Formuła przeprowadzania szkolenia zależna jest od grupy kursantów lub firmy zamawiającej kurs dla swoich pracowników.

zurawie wiezowe

Jak przebiegają szkolenia i kursy na operatora żurawia wieżowego?

Kurs operatorski składa się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas teorii kursanci zaznajamiają się z materiałem uznanym przez UDT. W ramach słuchowisk instruktorzy przekazują uczestnikom szkoleń wiedzę na temat budowy, specyfiki i zasady działania żurawi wieżowych, aktualnych przepisów BHP i przepisów Dozoru Technicznego dotyczących wybranego urządzenia dźwignicowego.

Poza tym kursanci informowani są o obowiązkach operatora przed, po i w trakcie pracy z urządzeniem. Zwykle firmy szkoleniowe – takie jak firma dźwigowa Urbanek – dostarczają niezbędne materiały do nauki, a szkolenie teoretyczne ma formę wykładowo-prezentacyjną. Część praktyczna pozwala na dokładną naukę obsługi żurawi wieżowych, a po szkoleniu możliwa jest praca na dźwigach wieżowych dowolnej marki.

Wszystkie szkolenia i kursy na operatora żurawia wieżowego wieńczone są egzaminem państwowym składanym przed dwuosobową komisją powołaną przez lokalną jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego. Opłata za egzamin jest stała i wynosi nieco powyżej 150 złotych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu kursant uzyskuje bezterminową licencję UDT, która uprawnia go do pracy na dowolnych żurawiach wieżowych.

Zarobki jako operator żurawi wieżowych – to się opłaca

Po tygodniowym lub dwutygodniowym kursie możliwe jest bezpośrednie rozpoczęcie pracy w kraju oraz za granicą. Na jakie zarobki jako operator żurawi wieżowych może liczyć świeżo upieczony operator? Miesięczne rynkowe zarobki w Polsce na tym stanowisku wahają się w granicach od 2528 zł brutto do 3210 zł brutto. Mediana zarobków wynosi 3389 zł brutto. Wśród dodatkowych benefitów respondenci badania firmy Sedlak & Sedlak podają m.in.: firmowy telefon komórkowy, ubezpieczenie na życie/NNW, a także prywatną opiekę medyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here