Jaka tapeta sprawdzi się w Twoim wnętrzu

Nowoczesne tapety nie dzielą żadnych cech wspólnych z tymi z lat 80. czy 90., które charakteryzowały się niską jakością oraz często elementami kiczu. Jeżeli chcesz odmienić swoje wnętrze bez konieczności malowania i tynkowania, tapeta może być idealnym rozwiązaniem dla Twoich wnętrz. Współczesne tapety mają nie tylko niekończącą się ilość wzorów oraz kolorów, ale także są zaprojektowane tak, że dopasują się do każdego pokoju i aranżacji. Jakie tapety wybrać dla Twoich wnętrz? Sprawdźmy!

Nowoczesne tapety – czyli jakie?

Tapety dostępne aktualnie w sklepach online jak Nizio, czy stacjonarnych jak Castorama lub OBI, są zupełnie inne, często przedstawiają ciekawą grafikę lub piękne zdjęcie (fototapeta). Potrafią podkreślić charakter każdego wnętrza, a oferta producentów tapet zawiera wiele różnych materiałów, które dopasują się do Twojej aranżacji. Można znaleźć tapety zarówno papierowe, jak i winylowe lub z włókna szklanego. Nowoczesne tapety to przede wszystkim ogrom możliwości i niekończący się wybór.   

Gdzie i jak możesz wykorzystać tapetę?

Coraz częściej kładzie się tapety tylko na jednej ścianie, żeby podkreślić ważne części pomieszczenia, pojawiają na ścianie za kanapą w salonie lub przy komodzie czy regale.

Kolejnym ciekawym pomysłem na wykorzystanie tapety w wystroju wnętrz jest stworzenie tryptyku stworzonego z trzech obrazów wyciętych z tapety i oprawionych w jasne ramy.

Tapetę można w zasadzie wykorzystać w każdym pomieszczeniu domu, od sypialni po łazienkę. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Rodzaje tapet

Wzory tapet są wyjątkowo różnorodne, jednak w sprzedaży wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tapet:

  • tapety ze wzorami kwiatowymi, graficznymi lub ze złoceniami,
  • tapety medalionowe,
  • tapety flokowane z welurowymi tłoczeniami.

Aktualnie dostępny jest w zasadzie każdy kolor tapet od białych przez turkusowe po wielokolorowe. Jeżeli kolor, który chodzi Ci po głowie, nie jest dostępny od ręki, na pewno istnieje możliwość zamówienia personalizowanej tapety.

Która tapeta najdłużej będzie czysta?

W pokojach dziecięcych czy kuchni, czyli pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych, w których ściany są bardziej narażone na zabrudzenia czy uszkodzenia, najlepiej radzą sobie tapety z włókna szklanego lub winylowe. Tego rodzaju tapety najłatwiej jest utrzymać w czystości, głównie ze względu na ich wysoką odporność na wodę.

Rozmiary tapet

Zdecydowaną większość tapet dostępnych na rynku sprzedaje się w tzw. eurorolkach, czyli taśmach o długości 105 cm i szerokości 53 cm. Inne wymiar ma jednak rolka tapety z włókna szklanego, którą można nabyć w rozmiarze o metrze szerokości i 12,5 lub 25 m długości. Można również spotkać się ze sprzedażą tapet w przeliczeniu na metry kwadratowe ściany. Posiadając odpowiednie wymiary ścian, sprzedawca powinien Ci doradzić, ile tapety należy kupić.

Mogłoby się wydawać, że dobór tapety do Twoich wnętrz jest niemożliwym do wykonania zadaniem ze względu na ilość dostępnych wzorów, kolorów oraz rodzajów tapet. Okazuje się jednak, że kiedy znasz wymiary ścian i jesteś zdecydowany na styl danego pokoju, decyzja ta jest niezwykle prosta. Zastosuj się do rad zamieszczonych powyżej i dodaj charakteru swoim wnętrzom idealną tapetą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here