Ciąża to z całą pewnością bardzo wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jest ona wtedy odpowiedzialna nie tylko za siebie, swoje zdrowie, ale i również swojego dziecka. Jak się okazuje wiele czynników może stanowić poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu, dlatego też warto wiedzieć, których kosmetyków, czy składników w nich zawartych powinniśmy unikać.

Szczególnie niebezpieczne są retinoidy, czyli pochodne witaminy A. Bardzo często spotyka się je w kremach przeciwzmarszczkowych, czy też preparatach na trądzik. Szczególne niebezpieczne jest ich spożywanie w formie doustnej. Przed rozpoczęciem takiej terapii retinoidami należy koniecznie wykluczyć ciążę. Warto również na czas ciąży zrezygnować z kremów, serów, czy innych kosmetyków, które w swoim składzie mają witaminę A, wyjątek stanowią preparaty, które mają niewielką jej ilość, zamieszczoną na samym końcu listy składu.

Kolejne substancje to formaliny i formaldehyd, które znajdziemy na przykład w lakierach do paznokci, czy też szamponach i odżywkach do włosów, a czasem nawet w płynach micelarnych, czy niektórych kremach. Warto zapoznać się z nazwami, pod postacią których występują te związki: Diazolidinyl Urea, Benzylhemiformal, Quaternium–15, 2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-Diol = Bronopol 5-Bromo-5-nitro-1, 3-dioxane = Bronidox, Imidazolidinyl Urea, Sodium Hydroxymethylglycinate, DMDM Hydantoin.

Warto także unikać parabenów, szczególnie w większych ilościach. Ich występowanie w kosmetykach jest tak częste, że ciężko wykluczyć je całkowicie, warto zatem patrzeć na skład, czy nie znajdują się one na pierwszym miejscu, bądź na samym początku składu.

Kwasy są również niebezpieczne podczas ciąży, o ile nie są one groźna raczej dla samego płodu, o tyle mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia na skórze ciężarnej, ponieważ w tym czasie działanie hormonów sprawia, że zwiększa się podatność na ich powstawanie.

Ciąża to czas, kiedy ze szczególną rozwagą należy dozować kosmetyki i preparaty chemiczne. Oczywiście nie wszystkie są złe i nie trzeba koniecznie ze wszystkiego rezygnować. Warto jednak ograniczać te, które mają wiele szkodliwych składników, bądź występują one w dużych ilościach. Lepiej je zastąpić produktami o nieco bardziej naturalnym składzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here