Oglądanie filmów to z całą pewnością rodzaj rozrywki z którą każdy już się zdążył zmierzyć. Co więcej, oferta filmów jest na tyle rozbudowana, że pewnie wszyscy zdążyli już obejrzeć w życiu film, który naprawdę im się podobał. Inna sprawa, czy oglądanie filmów to tylko i wyłącznie rozrywka, czy źródło z którego faktycznie możemy coś wynieść i się czegoś nauczyć. Wiele filmów to tak naprawdę jedynie czysta rozrywka.

Tak jest często z filmami akcji, gdzie nawet jeśli główny bohater i protagonista rzeczywiście ma jakieś szlachetne pobudki, to i tak jego działania ograniczają się do zabicia tysiąca wrogów i ostatecznego uratowania swojej córki ( na przykład). Z jednej strony można to podpiąć pod pełne poświęcenie i oddanie danej sprawie, w tym wypadku życiu córki, więc jest to opowieść wytyczająca jakieś dobre wzorce. Z drugiej jednak wszystko jest jednak nierealne, nie tyka się ani trochę życia przeciętnego człowieka. Wszystko to co robimy zaczyna się od naszej głowy, konkretnej od naszego mózgu i myśli.

Potrzebujemy więc bohatera, ale bohatera, którego jesteśmy w stanie rozgryźć, który byłby tak naprawdę jedynie lepszą wersją zwyczajnego, szarego człowieka, jakim większość z nas jest. Wydaje się, że to jest powodem dla którego ludzie tak bardzo lubią filmy o ludziach, którzy zaczynając jako nieudacznicy (od przysłowiowego zera) stają się na końcu bohaterami. Każdy z nas chyba gdzieś w środku lubi wierzyć, że tak jak ten wymyślony bohater, my także jesteśmy osiągnąć znacznie więcej niż to co do tej pory mamy. Na chwilę, jedynie na moment. A potem znowu powrócić do szarego życia..

Ale czy jednak można z takich filmów wynieść coś więcej niż tylko rozrywkę? Wydaje mi się, ze tak. Potrzeba jednak chęci, aby coś z tego wyciągnąć. Właściwie, z większości rodzajów filmów, muzyki czy książki. Samo zapoznanie się z dziełem naszego życia nie zmieni. Za to jedynie może otworzyć nam oczy na tyle, abyśmy sami daną myśl rozwinęli i wprowadzili w życie, dopasowali do własnej rzeczywistości. Dlatego tak, z wartościowych filmów możemy wyciągnąć wartościowe wnioski i wcielić je w życie. Jednak tylko wtedy, gdy rzeczywiście będziemy tego chcieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here