witamina d

Przyjrzyjmy się dokładniej witaminie D, ponieważ jest to jedna z niezbędnych witamin, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie dzieci, młodzież i osób dorosłych Polecana jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wtedy mamy ograniczony dostęp do energii słonecznej. Badani wykazują, że Polacy we wszystkich grupach wiekowych borykają się z jej niedoborem. Warto zatem dowiedzieć się czym jest witamina D i jaki wpływ ma na nasz organizm.

Za co odpowiedzialna jest witamina D?

Witamina D przede wszystkim wpływa na prawidłową mineralizację kości. Zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu w przewodzie pokarmowym. Pełni regulacyjne funkcje w układzie odpornościowym. Zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Zważywszy na regulację układu pokarmowego jest gwarantem utrzymania odpowiedniej masy ciała. Coraz częściej mówi się, że witamina D działa także przeciw nowotworom.

Źródła witaminy D

Głównym źródłem tej witaminy jest światło słoneczne. Promieniowanie UVB wyzwala bowiem w naszym organizmie proces syntezy witaminy D w skórze. Wystarczy 20 do 30 minut dziennie kontaktu ze słońcem, aby zaspokoić aż 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Niestety ze względu na polskie warunki atmosferyczne, niedobór tej witaminy dotyka nas w okresie od września do kwietnia. Dlatego też ważne jest, aby zastępować deficyt odpowiednimi pokarmami. Możemy dostarczać tej cennej witaminy, jedząc tłuste ryby: tuńczyka, makrelę oraz łososia.

właściwości witaminy d

Skutki niedoboru witaminy D

Najbardziej powszechnymi skutkami związanymi z niedoborem tej witaminy są: zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie, trudności z koncentracją, zaburzenia widzenia, bóle głowy, choroby zębów, bóle kostno-mięśniowe, skurcze mięśni, biegunki oraz zaparcia.

W przypadku niemowląt objawami świadczącymi o niedoborze witaminy D są guzy czołowe oraz płaska główka z tyłu. U małych dzieci braki mogą okazać się powodem rozwoju krzywicy, a u osób dorosłych osteoporozy. Problemy z chodzeniem oraz bolesne skurcze to bardzo częsty skutek niedoborów witaminowych.

 

Poza tym sprzyjają one także rozwojowi otyłości, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym oraz licznymi chorobami zapalnymi. Co więcej, mówi się, że długotrwały deficyt witaminy D przyspiesza proces starzenia. Lekarze wiążą jej braki także w możliwością wystąpienia nowotworów piersi, prostaty, jelita grubego oraz trzustki.

Skutki nadmiaru witaminy D

Nadmiar witaminy D niesie ze sobą równie groźne powikłania co niedobory witaminowe.  Najczęściej możemy się spotkać z takim zjawiskiem, gdy będziemy duplikowali suplementy bez zwrócenia uwagi na zawartość danych witamin w preparatach.

Do objawów nadmiaru witaminy D należą: spadek apetytu, uczucie pragnienia, nudności, osłabienie, otępienie, zbyt częste oddawanie moczu, biegunki, świąd skóry, ból głowy oraz ból oczu. Należy pamiętać, że skutkiem nadmiaru witaminy D będzie osadzanie się wapnia w sercu, nerkach i tętnicach. U noworodka może grozić deformacją oraz chorobami kości.

Podsumowanie

Oczywiście, jak w wypadku wielu niedoborów lub nadwyżek związanych z witaminami, jednym rozwiązaniem jest profilaktyka, która w tym przypadku wiąże się z badaniem poziomu witaminy D w organizmie. W tym celu należy udać się do laboratorium i oddać próbkę krwi do zbadania. Świadomość wagi badań profilaktycznych jest bardzo ważna, ponieważ dbanie o swoje zdrowie rozpoczyna się od zapobiegania jego pogarszaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here