Z całą pewnością Polacy są zwolennikami domów murowanych, jednak w ostatnich latach obserwujemy rosnący trend jeśli chodzi o budowę domów drewnianych. Jakie zalety i wady wiążą się z takim rozwiązaniem?

Podstawową zaletą budowy drewnianego domu jest krótki czas wykonania, który może wynosić około 3 miesięcy. Wynika to z faktu, że pomiędzy kolejnymi etapami nie trzeba robić przerw technologicznych, tak jak ma to miejsce przy budowie domów murowanych, a dodatkowo mogą one być stawiane nawet zimą czy przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zwolennicy takich domów przekonują także, że koszty utrzymania domu są niższe, a ich konstrukcja umożliwia łatwą przebudowę czy modernizację. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz materiałów izolacyjnych pozwala osiągnąć dobrą izolacyjność cieplną i obniżyć koszty eksploatacji. Ściany zewnętrzne są cieńsze niż w murowanych domach, dlatego przy takich samych wymiarach, mamy do dyspozycji większą powierzchnię użytkową. Kolejną zaletą jest wyjątkowy mikroklimat wytworzony przez drewno, który jest dużo korzystniejszy dla człowieka niż ten w murowanym domu. Co ciekawe mieszkańcy krajów, w których buduje się drewniane domy (np. krajów skandynawskich) żyją o kilkanaście lat dłużej od mieszkańców krajów, w których dominują domy tradycyjne.

Podstawową trudnością z jaką wiąże się budowa domu drewnianego jest znalezienie rzetelnych wykonawców. Jest to branża, która dopiero rozwija się w naszym kraju, dlatego może być ciężko znaleźć doświadczoną i solidną firmę. Domy z drewna wymagają dużej dokładności, przestrzegania wymogów technicznych, a błędy popełnione na etapie realizacji mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, trwałość czy komfort mieszkania. Krótki czas budowy drewnianego domu, który wskazałam jako główną zaletę tej formy budownictwa, można także postrzegać jako wadę. Taki dom powstaje bardzo szybko, a budowa nie może zostać rozłożona na etapy, przez co decydując się na budowę musimy zgromadzić jednorazowo sporą ilość gotówki. Jest to duże wyzwanie dla inwestora, jednak patrząc na pozostałe zalety może warto przekonać się do tego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here