Dla wielu z nas Jura Krakowsko-Częstochowska to przede wszystkim niezwykłe krajobrazy, a możliwość ich podziwiania staje się często głównym celem naszej jurajskiej wycieczki. Dla tych, dla których piękne widoki stają się najważniejszą kwestią, idealnym celem wyprawy będzie jeden z dość licznych parków krajobrazowych, jakimi może się pochwalić Jura. W gronie tych najciekawszych znajduje się Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Co warto wiedzieć na jego temat?

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie to idealny cel niejednej dla tych, którzy chcą wędrować w okolicy Krakowa. Tu Jura zachwyca wspaniałymi krajobrazami, a każda z dolinek wchodzących w skład tego parku zadziwia niezwykłym pięknem i unikalnym charakterem. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie zajmuje powierzchnie ponad 21 tysięcy ha, a w jego granicach znalazło się aż 9 podkrakowskich gmin. Do tych najciekawszych zalicza się gmina Wielka Wieś oraz gmina Zabierzów, wiele atrakcji czeka też na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia. Są to tereny wyjątkowe, pełne dolinek, skałek i wspaniałych lasów. Tu każdy miłośnik przyrody znajdzie dla siebie coś ciekawego, a wycieczki po terenie tego parku staną się wspaniałą przygodą. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie to nie tylko ochrona przyrody, ale i gęsta sieć szlaków pieszych oraz rowerowych. To dzięki nim można odkrywać piękno poszczególnych dolinek podkrakowskich, to one prowadzą do najpiękniejszych zakątków tej jurajskiej krainy.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie to tak urocze zakątki, jak Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska, Dolina Kluczwody czy też Dolina Racławki. Na terenie parku wydzielono też kilka rezerwatów przyrody, w gronie których na wyróżnienie zasługuje rezerwat „Dolina Eliaszówki” oraz rezerwat „Dolina Racławki”, na terenie których można cieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale i obecnością wielu ciekawych gatunków roślin. To urocze zakątki, którymi Jura może oczarować każdego, warto zatem tak zaplanować trasę swej wycieczki, by znaleźć czas na odwiedzenie tych niezwykłych miejsc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here