sianko

Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, dodatkowe nakrycie stołu dla niespodziewanego gościa, tradycja wręczania prezentów, łamanie się opłatkiem, wspólna wigilijna kolacja zawierająca 12 potraw. To tylko niektóre z tradycji świątecznych. Polacy posiadają ich znacznie więcej. Co ważne są one przekazywane z pokolenia na pokolenie, w ten sposób tradycja nie umiera a wręcz przeciwnie – wspaniale rozkwita. Do innych tradycji należy również schowanie sianka pod obrusem. Co to natomiast oznacza?

Przeczytaj też: https://www.e-warsaw.pl/sianko-pod-obrusem/

Co symbolizuje schowane pod obrusem sianko?

Sianko schowane pod obrusem ma przynieść na dom i wszystkich gości dobrobyt. Samo sianko związane jest bezpośrednio z szopą, w której na świat przyszło Dzieciątko Jezus. Biały obrus natomiast symbolizuje Jego szaty.

Jakie jeszcze inne tradycje związane z siankiem?

Nie wszyscy jednak uważają, że zwyczaj ten jest potrzeby. Wiele ludzi uznaje go za zabobon wywodzący się z pogaństwa. Niektórzy twierdzą, że jest on powiązany z pogańskim składanim w ofierze siana. Miało to przyniesie dostatek i bogactwo. 

U każdego wygląda to inaczej 

W Święta chodzi o to, żeby każdy czuł się komfortowo. Jeśli ktoś nie uznaje tej tradycji, wcale nie musi jej kontynuować w swoim domu. Ważne jest w tym czasie to, że wszyscy spotkamy się przy wigilijnym stole. Święta to przecież czas radości, nie ma w nim miejsca na smutki. Spędzamy je zatem tak jak kochamy najbardziej, czyli rodzinnie. Reszta nie ma wtedy znaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here