PXI, czyli nowa jakość pomiarów i automatyki

0
1576

Komputery do zastosowań przemysłowych i laboratoryjnych zawsze musza podołać znacznie wyższym wymaganiom niż te, które pracują w domach i biurach. Pracują one najczęściej w znacznie trudniejszym środowisku (temperatura, wilgotność, zapylenie) i muszą współpracować ze znacznie szerszym wachlarzem urządzeń peryferyjnych. Oprócz bowiem zwykłych urządzeń do komunikacji z użytkownikiem te muszą odczytywać dane z czujników i sterować urządzeniami wykonawczymi.

PXI – co to daje ?

Jednym z najnowszych standardów w tej dziedzinie jest PXI (PCI eXtensions for Instrumentation) oraz nowsza PXIe (PXI Express). Platformy te wykorzystywane są do budowy elektronicznego sprzętu badawczego, systemów automatyki i modułowych zespołów laboratoryjnych. PXI oparty jest na standardowych szynach komputerowych, dzięki czemu pozwala na elastyczność w budowie urządzeń. Często jednak moduły wyposażone są w niestandardowe oprogramowanie, by nadążyć za specyfiką wykonywanych zadań. Standard obejmuje:

Obudowy PXI/PXIe

Karty procesorowe
Karty I/O.
Można więc w oparciu o niego budować pełne systemy pobierające dane z dowolnych czujników i sterujące urządzeniami wyjściowymi.

PXI – elastyczność i wydajność

PXI i PXIe to standardy przemysłowe, a to oznacza, że można w ich ramach łączyć urządzenia dowolnych producentów i mieś pewność co do kompatybilności i stabilności zestawu. Jest to szczególnie ważne w systemach nowych, gdzie nie dysponujemy gotowymi rozwiązaniami i musimy tworzyć własne, budując je z elementów akurat dostępnych na rynku.

Wspomnieć też warto, że jest to platforma nowoczesna, a więc uwzględniająca całe lata doświadczeń elektroników i informatyków. Wszystkie jej elementy są więc zaprojektowane tak, by mogły się doskonale chłodzić, unikając przy tym szkodliwego zanieczyszczenia. Podobnie jest pod względem elektronicznym i informatycznym. Rozwiązanie oparte jest o dobrze znaną i przetestowaną szynę PCI, co zapewnia wysoką niezawodność.

Co tym zarządza

Całość sytemu może być oczywiście zarządzana przez własny kontroler pracujący pod systemem Windows 7, Windows XP, 2000, czy nawet Linux. Może jednak być (za pomocą specjalnego urządzenia zwanego mostem) połączona ze standardowym komputerem biurowym, zainstalowanym w odpowiednim pomieszczeniu i dającym odpowiednie, w odpowiedniej formie, właściwemu personelowi. Jest to szczególnie przydatne, gdy czujniki i urządzenia wykonawcze pracują w miejscu, gdzie dostęp dla ludzi jest ograniczony (wysoka temperatura, promieniowanie, lub inne czynniki szkodliwe).

Odpowiedź więc na pytanie „PXI co to” jest niezwykle łatwa. Jest to solidny i niezawodny standard przemysłowy, łączący urządzenia komputerowe (procesory, pamięci) z wykonawczymi (czujniki, manipulatory itp.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here