Marynarz i jego praca

Praca na morzu może się wydawać dla niektórych monotonna i nie jest to z pewnością zajęcie dla każdego. Wiele osób ma bowiem chorobę morską i nie za dobrze się czuję przebywając w takim otoczeniu. Sam nie wiem jakbym zareagował, gdybym musiał spędzić miesiąc czasu na jakiejś łajbie, którą cały czas kołysze wiatr. Musimy bowiem pamiętać, że nie każdy marynarz i osoba pracująca na morzu ma tyle szczęścia, by pływać wielkimi i luksusowymi statkami, które są tak wygodne, że nie czuje się na nich zupełnie kołysań i nie dostaje się choroby morskiej. Dużo o pracy na środku morza mogą powiedzieć osoby, które łowią ryby.

Ich praca polega na tym, że wypływają daleko w głąb morza, z reguły na kilka dni, bądź tygodni i mają za zadanie złowienie jak największej ilości ryb. Te są od nich co jakiś czas odbierane i dostarczane na brzeg, a tam firmy produkujące ryby odbierają je od nich i produkują dla nas jedzenie. Dzięki temu na naszym stole może się znaleźć raz na czas wędzona makrela, którą ja bardzo lubię, czy na przykład tuńczyk, którego używam bardzo często po powrocie z siłowni. Ma on bowiem w sobie bardzo dużo białka i witamin omega 3, które są potrzebne w diecie sportowców i osób zmagających się z dużym wysiłkiem. Niedawno miałem okazję rozmawiać z jednym z marynarzy i opowiedział mi on trochę o swojej pracy.

Najbardziej nie ciekawiło mnie to, ile zarabia marynarz, co jest sprawą drugorzędną, chociaż słyszałem, że bardzo dobrze, ale to jak znoszą rozłąkę z rodziną. Jest to bowiem dla wielu ciężkie do zrozumienia, jak można sobie poradzić kilka miesięcy na morzu bez prawie żadnego kontaktu z najbliższymi. Co prawda jest internet, ale na środku morza czy oceanu jest on czasem po prostu niedostępny i nie można skorzystać z różnych komunikatorów. Telefony też nie zawsze działają, wiec zdarza się tak, że nie ma się kontaktu z rodziną nawet kilka tygodni, co musi być bardzo przytłaczające i powodujące dużo smutku. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić i po czasie nie tęsknić już bardzo.

http://www.geostrefa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here