Łysienie u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn jest o wiele bardziej dotkliwe niż u kobiet. Co trzeci mężczyzna między 30 a 40 rokiem życia może zauważyć pierwsze objawy łysienia. Żeby móc długo cieszyć się piękną i bujną czupryną, należy wcześnie podejmować działania, mające na celu zapobieganie łysieniu.

Łysienie męskie – poważny problem

Kiedy mężczyzna kończy 50 lat, jedna piąta jego włosów wypada. Przyczyn łysienia u mężczyzn może być wiele. W większości wypadków jest to dziedziczne. W innych przypadkach nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane problemami hormonalnymi. Łysienie u mężczyzn nie jest problemem łatwym do opanowania, dlatego zawsze przed podjęciem kroków, mających na celu zatrzymanie lub odwrócenie skutków łysienia, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przypadkiem nie jest spowodowane złą dietą, nadmiernym paleniem, ciągłym przebywaniem w stanie stresu. Aby podjąć pierwsze kroki w walce z tym przykrym schorzeniem, należy udać się do dermatologa bądź trychologa.

Rodzaje łysienia

Rodzajów łysienia, jeśli chodzi o łysienie męskie jest kilka. Po pierwsze łysienie u mężczyzn polega na stopniowym ubytku włosów. Fachowo jest to androgenowe łysienie typu męskiego. Włosy zaczynają wypadać począwszy od skroni. W początkowej fazie na szczycie czaszki zaczynają być widoczne zakola. Z każdym rokiem zakola pogłębiają się, a ostatecznie na głowie pozostaje trochę włosów w pasie nad uszami i na potylicy. Badacze twierdza, że ten rodzaj łysienia u mężczyzn spowodowany jest pochodną testosteronu DHT. Mieszki włosowe źle reagują na ten czynnik, zanikają. Włosy wokół głowy nie wypadają, gdyż nie mają receptorów, które umożliwiają kontakt z DHT. Istnieją leki, które mogą zahamować ten proces.

Łysienie spowodowane stresem jest trudne do opanowania, gdyż włosy mogą wypaść nagle i w bardzo dużej ilości. Nie ma takiej regularności w wypadaniu. Włosy mogą wypadać garściami na różnych obszarach głowy.

Łysienie po chemioterapii jest bardzo dotkliwe. Leki przeciwnowotworowe działają zabójczo nie tylko na chorobę, ale na wszystkie sfery funkcjonowania organizmu. Mają destrukcyjny wpływ na DNA komórek macierzy włosów. To powoduje ich znaczne osłabienie. Włosy wypadają. Istnieją osoby, które decydują się na zgolenie głowy, zanim jeszcze włosy wypadną.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.drturowski.pl/pl/lysienie.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here