Po co robi się badania genetyczne podczas starań o dziecko

Dla współczesnych par starania o dziecko bywają naprawdę procesem czasochłonnym i długim. Jeżeli po pół roku kobieta nadal nie jest w ciąży, pomimo podejmowanego współżycia w dni płodne, najwyższa pora przyjrzeć się organizmowi kobiety i mężczyzny trochę lepiej. Tak, również panowie muszą poddawać się badaniom, ponieważ trudności z zajściem w ciążę mogą wynikać ze słabej jakości ich spermy.

Badania genetyczne Katowice – kiedy się je robi

Długo starające się o ciążę pary nie są od razu kierowane na badania genetyczne. Na początku lekarz zleca innego typu diagnostykę, aby wykluczyć na przykład względy anatomiczne czy problemy hormonalne u kobiety. Diagnostyka genetyczna jest natomiast niezbędna wtedy, gdy kobieta zachodzi w ciążę, ale nie potrafi donosić jej do końca. Jeżeli kobieta poroniła po raz drugi, wielu lekarzu może zachęcać parę do zrobienia badań genetycznych. Przy trzecim czy kolejnym poronieniu, z pewnością praktycznie każdy lekarz będzie zalecał badanie kariotypu. Badania genetyczne są również zalecane w przypadku tak zwanego pustego jaja, natomiast nie przy pierwszej ciąży tego typu. Jeżeli puste jajo pojawia się po raz drugi, również zaleca się badania genetyczne.

Badania genetyczne Katowice – po co się je wykonuje

Badania genetyczne można robić rodzicom, jak też rozwijającemu się w łonie matki dziecku. Współczesna diagnostyka genetyczna rozwija się bardzo szybko, a w Polsce dostępnych jest coraz więcej testów. Niektóre badania są natomiast wykonywane wciąż na przykład tylko w USA. Może być jednak tak, że polska klinika w odpowiednie miejsca prześle próbki krwi rodziców, aby testy te mogły zostać wykonane. Badania te robi się po to, by sprawdzić czy któryś z rodziców jest nosicielem jakiejś poważnej mutacji genetycznej, która uniemożliwia prawidłowy rozwój płodu. Niestety, w niektórych przypadkach jest właśnie tak, może to rzucić nowe światło na trudności z utrzymaniem ciąży. Niektóre badania genetyczne to natomiast badania rozwijającego się w łonie matki dziecka. Pozwalają one odkryć, czy płód nie ma poważnych wad genetycznych, takich jak na przykład zespół Downa. Diagnostyka genetyczna to nowoczesna metoda, badania prowadzone są z bardzo dużą dokładnością i dają bardzo wysoce prawdopodobne wyniki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here