laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to nowatorska metoda, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest bezpieczną alternatywą dla soczewek kontaktowych oraz okularów, ponieważ pozwala w skuteczny sposób zredukować wadę wzroku. Niesamowite efekty widoczne są natychmiast po zakończeniu zabiegu. Co warto wiedzieć o tej nowej metodzie, stosowanej w wielu klinikach okulistycznych?

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, którego celem jest naprawa oczu oraz przywrócenie chorym pełnej ostrości widzenia. Według statystyk już prawie połowa naszych rodaków cierpi na krótkowzroczność – wiele z tych osób marzy o pozbyciu się niewygodnych okularów lub soczewek kontaktowych. Laserowa korekcja wzroku to sposób, aby całkowicie zniwelować wadę i odzyskać pełną ostrość wzroku. Czy zabieg jest bezpieczny? Tak – jest bezinwazyjny oraz trwa zaledwie kilka sekund. Polega na modelowaniu rogówki pacjenta za pomocą wiązek światła lasera w taki sposób, aby zredukować jego wadę wzroku. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Na samym początku lekarz wpuszcza do oczu krople znieczulające, a następnie za pomocą tzw. rozwórki zabezpiecza powieki przed mruganiem. Podczas całego procesu pacjent jedynie musi patrzeć w widoczne na małym ekranie światełko. Nowoczesne urządzenia wyposażone są jednak w liczne systemy ochronne – jeżeli pacjent spojrzałyby w innym kierunku, laser od razu się zatrzyma i dopiero po prawidłowym ustawieniu wróci do dalszej korekcji. Po zabiegu, na oczy zakładane są soczewki kontaktowe, które pełnią funkcję opatrunku.

Komu polecany jest zabieg? 

Laserowa korekcja wzroku wykonywana jest u osób dorosłych, którym towarzysza takie wady wzroku jak dalekowzroczność, astygmatyzm oraz krótkowzroczność. Przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz niektórych badań okulistycznych. Są one wskaźnikiem dla specjalisty do przeprowadzenia zabiegu. Przyjmuje się, że laserowa korekcja wzroku powinna być wykonywana u osób od około 21 do 55 roku życia, wtedy, gdy ich wada wzroku jest już ustabilizowana. Nie jest jednak skuteczna, gdy przyczyną pogorszenia się wzroku jest starczowzroczność. Przeciwskazaniami to wykonania zabiegu jest ciąża oraz karmienie piersią, ze względu na zmiany hormonalne, które mogą wpływać na odchylenia wady wzroku. Korekcji nie powinno się też przeprowadzać, jeżeli w obrębie wzroku występuje infekcja lub pacjent ma obniżą odporność, na przykład wskutek choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here