niemowlak

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, i w przypadku dorosłych, i osób młodszych, jednak skrajnym zagrożeniem staje się właśnie w przypadku niemowlaków. To właśnie dlatego każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, jakie są objawy odwiedzenia u niemowlaka. Jak je poznać, jakie są przyczyny odwodnienia i kiedy powinniśmy martwić się o zdrowie naszego dziecka?

O odwodnieniu mówimy w sytuacji, kiedy ilość wody w organizmie jest mniejszy od tej, która potrzebna jest do jego prawidłowego funkcjonowania. Chociaż brzmi to, jak sytuacja, w której spadek ilości wody w organizmie jest spory, wbrew pozorom, jest inaczej. Kiedy brakuje takiej ilości wody, która odpowiada 2% masy naszego ciała, zaczynają pojawiać się naprawdę poważne problemy. W momencie, kiedy wartość ta podnosi się do 4%, skutki zdrowotne stają się coraz poważniejsze. Warto pamiętać, że w momencie, w którym człowiek umiera z pragnienia, wartość ta wynosi około 15%.

 

https://biogaia.pl/

Odwodnienie w przypadku osób dorosłych jest mniej niebezpieczne, głównie dlatego, że trudniej do niego doprowadzić. Osoba dorosła może przeżyć bez wody około 6-7 dni. Jednak w przypadku niemowlaków, nie ma mowy o takim czasie, a skutki zdrowotne mogą pojawić się już po jednym dniu odwodnienia. Wynika to z tego, że:

– woda stanowi większy procent masy ciała niemowlaka, niż osoby dorosłej,
– nerki niemowląt nie są na tyle rozwinięte, by móc w pełni przejść w tryb oszczędzania wody, podczas którego m.in. dochodzi do zagęszczenia moczu, by chronić wodę w organizmie,
– dziecko samo w sobie nie jest w stanie zadbać o swoje nawodnienie, jest w 100% zależne od swoich rodziców.

Objawy odwodnienia u niemowlaka

Rozpoznanie ich nie jest proste dla naprawdę wielu rodziców. Jednocześnie, dziecko samo nie poinformuje nas o problemie, a same objawy mogą być mylące, i być związane z innymi problemami natury zdrowotnej naszego dziecka. Jednocześnie, w przypadku niemowlaka w kontekście odwodnienia powinno nas zaniepokoić naprawdę wiele objawów:

– Wysuszone śluzówki, wargi, język niemowlaka. Nie jest to jeszcze objaw poważny, lecz może wskazywać na to, że dziecko zaczyna mieć problemy z odwodnieniem,

– Gdy dziecko karmione jest piersią, może pojawić się potrzeba krótkiego, lecz częstego ssania. Wynika to z faktu, że pokarm – w początkowej fazie ssania – jest znacznie bardziej wodnisty, dzięki czemu lepiej zaspokaja pragnienie dziecka. Jednocześnie, częste ssanie pokazuje nam, że wody dziecku po prostu brakuje, a ono czuje potrzebę jej uzupełnienia,

– Sucha pieluszka, która jest oczywistą przyczyną rzadszego oddawania moczu przez dziecko. Od 7-8 dnia życia aż do 6 tygodnia życia dziecko powinno moczyć od 6-7 do nawet 8 pieluszek na dobę. Jeżeli ilość ta zaczyna spadać, może być to oznaka odwodnienia organizmu. Powyżej 6 miesiąca życia ilość ta naturalnie spada, jednak cały czas jest dość wysoka, i wynosi około 5 pieluszek na dobę. W obu przypadkach głównie powinno zaniepokoić nas zjawisko nie drobnych odchyleń od podanych wartości w skali doby, lecz suche pieluszki przez naprawdę wiele godzin.

– Mocz o ciemnej barwie – oznacza to, że organizm może go zagęszczać, jednak objaw ten będzie pojawiał się raczej u starszych niemowlaków, gdyż nerki młodszych będą miały problem z zagęszczaniem,

– Wiotkość całego ciała, osłabienie, wiotka skóra – o ile pierwsze objawów bez problemu zaobserwujemy po zachowaniu dziecka, skórę – by sprawdzić jej wiotkość – warto złapać delikatnie dwoma palcami, unieść ku górze, po czym opuścić. Powinna ona szybko i bezproblemowo ułożyć się do pierwotnej pozycji i kształtu. Jeżeli jest inaczej, to oznaka tego, że jest wiotka, co może znów oznaczać właśnie odwodnienie niemowlaka,

– Apatia, bycie marudnym, pogorszenie nastroju to problemy, które zauważyć dość łatwo, łączą się one z ogólnym osłabieniem organizmu, jednak w tym przypadku nie powinniśmy skupiać się tylko na nich. Jeżeli podejrzewamy odwodnienie, te akurat przypadki powinny łączyć się z innymi z tej listy, gdyż same w sobie mogą być spowodowane naprawdę wieloma problemami.

– Płacz bez łez to kolejna wskazówka dodatkowa. Może ona wskazywać odwodnienie, jednak sama w sobie może być powodem czegoś zupełnie innego, jednocześnie, płacz bez łez czasem występuje bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Będzie on wskazówką, gdy pojawi się nagle, głównie w połączeniu z innymi objawami z niniejszej listy.

– Zapadnięte ciemiączko również może być oznaką odwonienia. Warto je zaobserwować, gdy podejrzewamy właśnie odwodnienie. Jeżeli ciemiączko jest wklęsłe, może być to oznaka właśnie tego problemu.

Kliknij i dowiedz się więcej o biegunce u dzieci i niemowląt https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/biegunka/

Kiedy może pojawić się odwonienie?

Powyższych objawów nie powinniśmy dopatrywać się w standardowym dniu życia dziecka, gdyż zdrowe dziecko w normalnych warunkach nie powinno się odwodnić. Do odwodnienia może jednak dojść:

– w porze letniej lub w dniach, gdy temperatura jest naprawdę wysoka,
– ze względu na infekcje oraz choroby układu trawiennego,
– z powodu biegunki oraz wymiotów – to stany, w których zdrowie dziecka jest naprawdę zagrożone, więc w ich przypadku powinniśmy szybko konsultować się z naszym lekarzem pediatrą.

Co zrobić, gdy pojawi się odwodnienie?

Kluczowe jest szybkie i regularne nawadnianie dziecka. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzą się elektrolity dla najmłodszych. Jeżeli jednak obserwujemy objawy odwodnienia, lecz dziecko nie chce pić, koniecznie powinniśmy szybko skonsultować się z lekarzem, gdyż stan dziecka może szybko się pogorszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here