Jakie drzwi balkonowe wybrać?

Mogłoby się wydawać, że wybór drzwi balkonowych to banalne zadanie. Nie zawsze tak jest! Istotne jest to, aby wybrać model, który będzie w pełni dopasowany do danego budynku. Powinien być on funkcjonalny, bezpieczny, a zarazem przystosowany do indywidualnych potrzeb. Oczywiście duże znaczenie ma również wygląd wizualny. Drzwi balkonowe stanowią bardzo ważny element wystroju każdego pomieszczenia. Poniżej umieszczono kilka praktycznych wskazówek, które z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Drzwi balkonowe jednoskrzydłowe

Modele jednoskrzydłowe cieszą się największą popularnością. Wynika to z faktu, że jest to konstrukcja, która sprawdzi się w niemal każdym pomieszczeniu. Codzienne użytkowanie drzwi jest proste i bezproblemowe. Ponadto wiele osób bardziej ceni sobie tradycyjne technologie, które są sprawdzone i bezawaryjne. Dobrej jakości drzwi jednoskrzydłowe zapewniają wysoką szczelność, a więc nie trzeba obawiać się nadmiernej straty energii. Pamiętajmy, że tutaj duże znaczenia ma prawidłowy montaż. Należy wybrać zaufaną firmę, która montuje drzwi i okna.

Oczywiście w sprzedaży znajdują się również drzwi jednoskrzydłowe o szczególnych parametrach. Bez trudu znajdziemy szyby antywłamaniowe, które cechują się wyższa odpornością na stłuczenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w niebezpiecznej okolicy. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się modele zapewniające podwyższoną izolację akustyczną. Chronią one nie tylko przed hałasami z zewnątrz, ale również zatrzymują dźwięki wewnątrz budynku. Pamiętajmy o tym, że próg podłogowy powinien posiadać optymalną wysokość. W innym przypadku wnętrze naszego mieszkania będzie narażone na wilgoć i inne zanieczyszczenia z zewnątrz.

Drzwi balkonowe dwuskrzydłowe

Drzwi dwuskrzydłowe z pewnością nie sprawdzą się w każdym przypadku. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie do dużych wnętrz. Bardzo rzadko spotyka się konstrukcje posiadające słupek szklany. Częściej słupek ma charakter ruchomy – jest to element przymocowany do jednego ze skrzydeł. Niewątpliwym plusem jest fakt, że po całkowitym otworzeniu drzwi uzyskujemy spory otwór, który pozwala na swobodne przemieszczenie się. Może zostać to docenione przez osoby poruszające się na wózku – ważne jest jednak to, aby zastosować niski próg.

Niski próg osłabia jednak wodoszczelność, a także zwiększa przepuszczalność energii. Pamiętajmy, że opisywana konstrukcja uchodzi za dość delikatną. Nie zaleca się więc montażu drzwi o bardzo dużych wymiarach. Jest to rozwiązanie mało praktyczne, które może narazić konstrukcję na deformację i inne uszkodzenia.

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne

Modele uchylno-przesuwne są wygodne w codziennej eksploatacji. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że po ich otworzeniu nie tracimy wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Z tego względu jest to model polecany do wnętrz różnej wielkości. W tym przypadku skrzydło drzwiowe porusza się równolegle do konstrukcji. Jest to wynikiem zastosowania specjalistycznych okuć oraz prowadnic.

Kolejną zaletą jest to, że można tutaj zastosować większą szerokość drzwi, niż w przypadku modeli dwuskrzydłowych. Nie musimy obawiać się utraty stabilności, czy też innych niedogodności. Najczęściej zachodzi tutaj konieczność montażu szyny jezdnej. Pamiętajmy, że podczas mocowania drzwi uchylno-przesuwnych liczy się przede wszystkim dokładność oraz rzetelność.

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne

Modele unoszono przesuwne wizualnie przypominają nieco drzwi balkonowe uchylno-przesuwne. W tym przypadku jednak ruch skrzydła wymaga uniesienia go do góry, a następnie przesunięcia po prowadnicy. Niewątpliwą zaletą jest to, że opisywane rozwiązanie pozwala na całkowite wpuszczenie progów w podłogę. W ten sposób wyeliminujemy bariery architektoniczne.

Należy zaznaczyć, że opisywany typ drzwi balkonowych jest dość drogi. Pomimo tego jest to model cieszący się dużą popularnością. Jego montaż wymaga specjalistycznego sprzętu. To zadanie dla prawdziwych ekspertów.

Drzwi balkonowe harmonijkowe

Drzwi balkonowe składne nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, pomimo tego, że ich cena nie należy do wysokich. Wynika to z faktu, że taka konstrukcja nie jest zbyt wygodna w eksploatacji. Cechuje się ona również niską szczelnością, a więc w polskim klimacie nie zdaje egzaminu. Modele składane częściej montowane są wewnątrz budynków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here