Jak zaoszczędzić przy wyborze fotelika samochodowego?

Wiele się mówi o bezpieczeństwie fotelików samochodowych i konieczności wyboru modelu odpowiedniego i dopasowanego do samochodu, ale nie pod względem designu, a dopasowania do fotela i kanapy samochodowej. Są zwolennicy teorii, że foteliki należy wymieniać co kilka lat, dlatego nie biorą pod uwagę kategorii pośrednich, np. fotelików samochodowych z kategorii 9-36 kg. Jednak trzeba przyznać, że to duża oszczędność. Czy jednak może iść w parze z bezpieczeństwem?

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać

Fotelik samochodowy powinno się łatwo montować, dlatego wiele osób wybiera foteliki samochodowe z bazą ISOFIX. Z takim sposobem montażu można zakupić również fotelik samochodowy 9-36 kg. Należy nadmienić, że większość modeli montowana jest przodem do kierunku jazdy, ale jeśli dobrze się poszuka można znaleźć również taki model fotelika samochodowego pomiędzy 9 a 36 kg, który można montować zarówno przodem jak i tyłem. Oczywiście zaletą fotelików samochodowych 9-36 kg jest to, że można je montować również bez bazy przy pomocy pasa bezpieczeństwa. Dzięki temu można zaoszczędzić, gdyż bazy ISOFIX do tanich nie należą. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że prawidłowe zamontowanie fotelika samochodowego 9-36 kg bez bazy stanowi spore wyzwanie i trwa zdecydowanie dłużej, gdyż potrzebne jest odpowiednie napięcie pasa oraz sprawdzenie czy fotelik się nie przesuwa.

Fotelik samochodowy z zestawu 3w1 – czy może być bezpieczny?

Kolejnym sposobem na oszczędność przy wyborze fotelika samochodowego jest wybranie modelu dołączonego do wózka z gondolą i spacerowego. Zestawy 3 w 1 cieszą się dużą popularnością. Można znaleźć foteliki 0-13 z pałąkiem stanowiącym dodatkową ochronę w razie zderzenia i montowane na bazie ISOFIX. Takie foteliki cieszą się jednak nie najlepszą opinią. Jednak można znaleźć również dobre modele z dołączonym fotelikiem renomowanej firmy zajmującej się ich produkcją, z pozytywną oceną w testach zderzeniowych. Jednak, o ile wózka przed zakupem testować nie musimy, o tyle fotelik z zestawu 3w1 koniecznie trzeba przymierzyć do kanapy i sprawdzić czy można ustawić bezpieczny dla noworodka kąt 30 do 45 stopni. To są podstawowe parametry, które taki fotelik powinien spełnić. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że jest bezpieczny, a w nim bezpieczne będzie dziecko. Taki wybór może być korzystniejszy z punktu widzenia ekonomicznego, gdyż można znaleźć oferty promocyjne na takie łączone produkty różnych producentów.

Fotelik, który „rośnie” razem z dzieckiem – jaki model wybrać?

Coraz większą popularnością cieszą się foteliki samochodowe łączące dwie, a nawet trzy podstawowe kategorie fotelików. Mowa tu o kategoriach 0-36 kg, 9-36 kg, czy też 9-25 kg. To tak zwane foteliki, które „rosną” razem z dzieckiem. Należy tu jednak pamiętać, że nie każdy fotelik z grupy pośredniej będzie tak samo bezpieczny. Trzeba zwrócić tu uwagę na testy zderzeniowe. Oczywiście można znaleźć taki fotelik samochodowy 9-36 kg, który otrzymał w nich ocenę przynajmniej dobrą. Są również modele innowacyjne chroniące przed uderzeniem w postaci przedniej osłony. To również dobry wybór dla osób podróżujących samolotem, gdyż znajdziemy modele, które można zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Foteliki z grup mieszanych a maksymalny okres eksploatacji

Fotelik samochodowy pomiędzy 9 a 36 kg może być użytkowany przez dziecko nawet do 12 roku życia. Oczywiście pozostaje wątpliwość w kwestii, czy taki fotelik będzie tak samo bezpieczny po 10 latach użytkowania. Choć producenci podają przedziały wiekowe od niemowlęctwa do późnego wieku dziecięcego, to zawsze trzeba wczytać się w instrukcję fotelika i jego termin przydatności. Specjaliści w zakresie bezpieczeństwa zalecają, by fotelików nie używać dłużej niż 8 lat, a jeśli są mocno eksploatowane to czas ten jeszcze się skraca. Podczas każdego gwałtownego hamowania na fotelik działają pewne siły, a materiał nie jest nieśmiertelny i plastik niestety się zużywa. Do tego dochodzi jeszcze sposób przechowywania fotelika w czasie, gdy nie jest eksploatowany, gdyż również wysoka i niska temperatura ma wpływ na jakość materiału. Wybierając dla 5-latka fotelik samochodowy 9-36 kg jest szansa, że będzie go można eksploatować do momentu aż z niego wyrośnie, jednak kupując go dla 9-miesięcznego dziecka, raczej nie ma szans, by mógł służyć mu do 12 roku życia, wszak leży nam na sercu jego bezpieczeństwo. Dlatego należy zwracać uwagę na informację, jak długi może być okres eksploatacji w zależności od jej intensywności. Potrzeba tu po prostu wiele wyobraźni.

Zatem wybierając model fotelika z grupy mieszanej niewątpliwie można zaoszczędzić. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że każda kolizja czy tym bardziej wypadek na drodze będzie skutkował koniecznością jego wymiany na nowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here