jak utylizować elektrośmieci
fot. Pexels.com

Interesujesz się kupnem nowego smartfonu, ale nie wiesz, co masz zrobić ze starym? Jedno jest pewne – nie powinieneś go wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Zużyty sprzęt elektroniczny, stare baterie i kable należy oddać w wyznaczone do tego miejsca. Gdzie oddać elektrośmieci?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/elektrosmieci-drugie-zycie-naszych-smartfonow/

Czym są elektrośmieci?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: czym tak naprawdę są odpady elektroniczne? Do elektrośmieci zaliczają się wszystkie niesprawne lub stare sprzęty elektroniczne. Tego typu odpady dzieli się na kilka klas, których podział zależy od ich przeznaczenia i wielkości. Do pierwszej klasy zaliczają się sprzęty AGD o dużych gabarytach m.in. lodówki, pralki, zmywarki czy suszarki. Druga klasa jest przypisana sprzętom domowym mniejszych rozmiarów takich jak mikrofalówka. Na trzecim miejscu znajdują się wszelkiego rodzaju golarki, suszarki, żelazka czy czajniki elektryczne. Na dalszej pozycji uplasował się sprzęt RTV m.in. telewizory, radia i magnetofony. Do elektrośmieci zalicza się również żarówki, baterie, akumulatorki czy zasilacze.

Gdzie utylizować elektrośmieci?

Jeśli chcemy zutylizować sprzęt AGD o dużych gabarytach, możemy zamówić do domu usługę, w której odpowiednie służby zabiorą zużyty przedmiot w wyznaczone do tego miejsce. Na przykład gdy kupujemy lodówkę, sklep często oferuje darmowy odbiór starej. Elektrośmieci o mniejszych rozmiarach możemy bez problemu zutylizować sami w dedykowanych do tego punktach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce, gdzie można oddać niechciany sprzęt, a otrzymamy listę najbliższych placówek.

Los elektrośmieci

Utylizacja elektrośmieci jest obowiązkiem każdego obywatela. Nieodpowiednie pozbywanie się elektronicznych odpadów jest karalne wysoką grzywną. Elektrośmieci stanowią realne zagrożenie dla środowiska. Związki i substancje wydobywające się z rozkładających się śmieci są toksyczne dla ekosystemu i naszego zdrowia. Jeśli oddamy nasz sprzęt elektroniczny we właściwe ręce, możemy mieć pewność, że zostanie on właściwie zutylizowany – elementy składowe zostaną zdemontowane, a szkodliwe substancje odpowiednio usunięte.

Zobacz także: http://www.sztukapielegnowania.pl/badz-eko-w-xxi-wieku/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here