Dzieci rozsadza energia, biegają, skaczą i nigdy nie są zmęczone. Zadaniem rodziców jest ukierunkowanie tej naturalnej aktywności. Możliwości jest wiele, ważne aby dziecko jak najwięcej przebywało na świeżym powietrzu.
Idealnym rozwiązaniem jest jazda na rowerze, zwłaszcza gdy rodzice również lubią wycieczki rowerowe. To nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale także do wspólnego spędzania czasu i zwiedzania najbliższych okolic. Dla budowania wzajemnych relacji jest to bezcenne. Nim jednak zaczną się wspólne wycieczki rowerowe, trzeba kupić maluchowi rower i nauczyć go na nim jeździć. Nasz krótki artykuł podpowie jak to zrobić prawidłowo.
Jak dobrać rower dla dziecka?
Dzieci uwielbiają jeździć na rowerze i mogą to robić przez cały dzień. Warunek jest jednak jeden, w początkowym okresie nauki nie mogą zrazić się do roweru. To zadanie spoczywa głównie na rodzicach. Źle dobrane pierwsze rowerki mogą spowodować uraz dziecka i nie będzie chciało jeździć na rowerze, dotyczy to zwłaszcza dziewczynek. Rower dla dziecka zawsze należy dobrać indywidualnie, nie do jego wieku, ale do wzrostu, wagi i siły dziecka.
Rowerek biegowy
To najczęściej pierwszy rowerek kupowany dla dziecka. Jest to bardzo prosty sprzęt mający tylko ramę, kierownicę i dwa koła. Napędem w rowerku biegowym są nóżki malucha. Dzięki takiemu rowerkowi dziecko uczy się przede wszystkim utrzymywać równowagę, koncentrować na jeździe i panować nad kierunkiem jazdy. Wszystkie te umiejętności bardzo przydadzą mu się, gdy przesiądzie się już na prawdziwy rower.
Rowerek biegowy można kupić dziecku, które dobrze opanowało umiejętność chodzenia. Najczęściej jest to między 2 a 3 rokiem życia. Wybierając rowerek biegowy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego wagę. Tak małe dziecko nie ma dużo siły, a musi nad nim dobrze panować, dobrym rozwiązaniem są rowerki drewniane lub aluminiowe. Mała waga rowerku biegowego ważna jest także dla rodziców, którzy często w drodze powrotnej muszą go nieść, bo dziecko się zmęczyło.
Wielkość rowerku biegowego musi być także dopasowana do wzrostu dziecka, które bez problemu powinno na niego wsiadać. Siedząc na siodełku musi całymi stopami dotykać ziemi, umożliwi mu to swobodne odpychanie nogami i hamowanie w razie potrzeby.
Rowery dla przedszkolaków
Już dla 3-latka można kupić tradycyjny rower z pedałami i łańcuchem. Pierwsze dni mogą być trudne, ale dobrze dobrany rozmiar roweru znacznie ułatwi zadanie. Rower dla 3-latki na początek powinien posiadać dodatkowe kółka boczne. Dziewczynki z zasady są ostrożniejsze i odczuwają lęk. W miarę opanowania równowagi można kółka boczne najpierw nieco podnieść a później odpiąć.
Z reguły chłopcy lepiej radzą sobie z jazdą na rowerze, więc rower dla chłopców w wieku 3 lat nie musi mieć bocznych kółek, zwłaszcza jeżeli wcześniej jeździł na rowerze biegowym.
Jak wybrać rowerek dla dziecka?
Wbrew pozorom nie jest to takie proste, ponieważ należy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych kryteriów:
- wzrost dziecka.
- wysokość kroku,
- długość rączek.
W zależności od tych wymiarów można wybrać rower najlepiej dostosowany do wzrostu dziecka i jego możliwości. Wybierając rozmiar roweru trzeba brać pod uwagę rozmiar kół, rozmiar ramy, wysokość kierownicy i siodełka. Te dwa ostatnie najczęściej mają możliwość regulacji.
Aby wybrać rower dla dziecka najlepiej jest dokonać przymiarki w sklepie. Można wtedy sprawdzić czy dziecko czuje się na nim swobodnie, odpowiada mu model i kolor. Nie zawsze jest to możliwe, bo rower dla dzieci to najczęściej prezent z okazji urodzin, imienin lub komunii. Pozostaje wybór sprzętu na podstawie ogólnych tabel.
Najważniejsza jest wysokość kroku, która daje dziecku swobodę wsiadania na rower, panowania nad nim i hamowania w nagłych sytuacjach. W celu zmierzenia tej wysokości należy umieścić między nogami dziecka książkę (jak najbliżej krocza) i zmierzyć odległość między podłogą a górną krawędzią książki. Jest to bardzo istotne dla wyboru wysokości ramy, dziecko musi swobodnie wsiadać na rower i z niego schodzić.
Drugą ważną wielkością jest rozmiar kół, która podawana jest w calach. Rowery dla 3-latków mają najczęściej 12 cali. Większy dla 4-latka ma koła wielkości 16 cali, taki rower może posłużyć przez 2-3 lata, potem trzeba będzie zmienić na rower o kołach wielkości 18 cali.
Rowerów dziecięcych jest bardzo dużo, więc nie ma problemu wybrania tego idealnego. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku 4-6 lat. Rower dla 4-latki musi być zdecydowanie lżejszy niż dla chłopca w tym samym wieku. Po prostu ma zdecydowanie mniej siły. Łatwiej jej będzie ruszać i utrzymać rower w równowadze. Najlepsze będą rowerki wykonane z aluminium.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Najlepiej zacząć to jak najwcześniej, już kilkunastomiesięczne dziecko można stopniowo oswajać z jazdą na rowerze. Wozić je na dodatkowym siodełku lub w specjalnej przyczepce rowerowej. Dziecko oswoi się z pędem powietrza, zmienną prędkością roweru.
Pierwszy etap to rowerek biegowy, który uczy dziecko łapania równowagi. Już na tym wstępnym etapie warto uczyć dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Podstawą jest kask na głowę chroniący przed urazami. Na początkowym etapie wskazane są także ochraniacze na kolana i łokcie, ewentualne upadki będą mniej bolesne.
W wieku 3-4 lat przychodzi czas na rower napędzany pedałami. Początki mogą być trudne, więc warto wybrać rower z bocznymi kółkami. W zależności od dziecka mogą być potrzebne na kilka tygodni lub kilka miesięcy. W miarę opanowywania przez dziecko roweru można podnieść kółka boczne i po jakimś czasie ostatecznie z nich zrezygnować. Nie należy robić nic na siłę, wcześniej czy później dziecko opanuje jazdę na dwóch kółkach.
Inną metodą jest uczenie jazdy za pomocą kija wsadzonego za siodełko. Wymaga to większego wysiłku od rodzica, ale jest szybszą metodą, zwłaszcza w przypadku dzieci, które wcześniej jeździły na rowerku biegowym.
Przy wyborze roweru dla dziecka nie można brać pod uwagę tylko wzrostu i wieku, bo u dzieci może wyglądać to bardzo różnie. Prawidłowe dobranie roweru dziecięcego powinno przede wszystkim uwzględniać rozmiar ramy i rozmiar kół. Nie można zapomnieć o hamulcach, które zapewniają bezpieczeństwo. Muszą być umieszczone na kierownicy blisko manetki, by mała dłoń dziecka bez problemu je objęła. Dzieciom znacznie łatwiej jest opanować hamowanie za pomocą hamulców tylnych uruchamianych pedałami.
Zakup roweru dla dziecka to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla malucha. Własny rowerek oznacza dla niego większą samodzielność, możliwość pochwalenia się przed innymi dziećmi i oczywiście dłuższe wycieczki wspólnie z rodzicami.