artroskopia

Zmagasz się z silnym bólem kolana, a lekarz zalecił wykonanie artroskopii? Dowiedz się jak przebiega artroskopia, jaki efekt przyniesie oraz jak wygląda okres rekonwalescencji po zabiegu.

Skuteczność artroskopii w walce z chorobami stawów kolanowych

Kiedyś była jednym z badań mających na celu rozpoznanie schorzeń stawów kolanowych. Dzisiaj natomiast artroskopia cieszy się dużą popularnością i skutecznością.

Artroskopia stawu kolanowego jest zabiegiem mało inwazyjnym, w pełni bezpiecznym dla zdrowia i życia pacjenta. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym (często również podpajęczynówkowym) lub ogólnym – wszystko zależy od pacjenta i decyzji lekarza.

Do wykonania zabiegu używa się specjalistycznego sprzętu – endoskopu (artroskopu), który pozwala lekarzowi zobaczyć jak od wewnątrz wyglądają Twoje stawy i ich poszczególne elementy.

Artroskopia jest obecnie najbardziej skutecznym badaniem potrzebnym przy diagnozie chorób stawów. Podczas artroskopii specjalista nie tylko bada stan stawu kolanowego może także od razu wykonać drobny zabieg, który przywróci Ci dawną sprawność i znacznie dokuczliwe objawy.

Szybko i po wszystkim

Jednymi z najczęstszych powodów do wykonania zabiegu jest przebyty uraz stawu kolanowego, zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, choroby nowotworowe, reumatyczne zapalenie stawów, nadmierna ruchomość oraz inne schorzenia stawu kolanowego.

Po co potrzebna jest Artroskopia kolana

Dla każdego nic trudnego!

Istnieje powszechne przekonane, że artroskopia jest zabiegiem wykonywanym jedynie dla sportowców lub osób aktywnie uprawiających sport. Jednak potrzeba wykonania takiego zabiegu można spotkać każdego, nawet osoby, które na co dzień prowadzą statyczny tryb życia. Sportowcy to jedyna grupa ludzi, na których to badanie wykonuje się najczęściej.

Dolegliwości związane z łękotką są dość powszechne wśród osób aktywnie uprawiających sporty. Skręcenie stawu kolanowego powoduje nie tylko silny ból ale także trwale uszkadza łękotkę. W takich przypadkach jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania jest wykonanie zabiegu artroskopii.

Nasze kolana mają bardzo skomplikowaną budowę – składają się nie tylko z kości ale także i stawów, łękotki, chrząstek  oraz więzadeł. Kiedy domowe leczenie środkami przeciwbólowymi w postaci maści, kremów i tabletek nie pomaga to czas najwyższy skonsultować się ze specjalistą.

Ortopeda po zbadaniu zaleci odpowiednie leczenie. Być może w Twoim przypadku najlepszym wyjściem będzie poddanie się właśnie zabiegowi artroskopii. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj ze specjalistą, poproś go aby wytłumaczył Ci na czym dokładnie polega zabieg. Lekarz nie tylko udzieli ci bardzo wyczerpującej odpowiedzi, ale będzie wdzięczny za okazanie się świadomym pacjentem.

Pamiętaj, także o tym aby poinformować swojego lekarza o alergiach i chorobach przewlekłych na które cierpisz, jest to niezbędne!

Artroskopia pozwoli ci na powrót do wykonywania swoich ulubionych czynności bez odczuwania bólu w kolanie, a także przyczyni się do poprawy funkcjonowania twoich stawów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here