Gumy oporowe

Znudziły Ci się zwykłe , domowe treningi? Chciałabyś urozmaić je małym nakładem finansowym? Koniecznie zakup taśmę treningową. Jej zastosowanie nie ogranicza się tylko do rehabilitacji. Trening z taśmą może angażować do pracy całe ciało. Dzięki temu w dość szybkim czasie zaczniesz zauważać efekty. Wyrzeźbisz ramiona, brzuch, pośladki, nogi, plecy.

Czym jest guma oporowa?

Guma oporowa to szeroka na kilka centymetrów taśma wykonana najczęściej z lateksu o różnej grubości. Ma różne stopnie grubości, dzięki czemu może z powodzeniem zastąpić zestaw hantli – obciąża pracujące mięśnie i sprawia, że muszą w aktywność włożyć więcej wysiłku. Dodatkowo – pobudzi do pracy mięśnie głębokie, które podczas treningu z hantlami nie zawsze pracują. Poza tym nie jest ciężka i daje się łatwo zabrać w podróż. Przy zakupie warto zwrócić na to uwagę i zdecydować się na takie obciążenie, jakie będzie pasowało naszego stopnia zaawansowania treningowego.
Jeśli natomiast jesteś alergikiem – poszukaj gum bezlateksowych.

Czy kolor ma znaczenie

Różowa, niebieska, zielona, żółta, srebrna, czarna — kolorów gum oporowych jest wiele. Nie znaczy to jednak, że różnią się one tylko i wyłącznie barwą. Każdy kolor to inny grubości, a co za tym idzie — oporu. Te różnią się w zależności od producentów.

Guma oporowa pomoże w treningu

Zastosowanie

Jeżeli macie wszystkie rodzaje gum, to tak naprawdę można za ich pomocą zrobić cały trening, zaczynając od rozgrzewki i kończąc zmęczeniem całego ciała, ale ten artykuł poświęcony jest ich zastosowaniu w Street Workout. Oczywiste jest to, że takich gum możecie użyć przy podciąganiach, zawieszając je na drążku, musicie zahaczyć stopami i wykonywać tradycyjne podciągnięcia, pilnując techniki. Grubość gumy oporowej proponuję wybrać taką, żebyście byli w stanie wykonać np. 4 serie po 5–6 powtórzeń. Również takie gumy oporowe można wykorzystać przy pompkach, tylko w tym przypadku będą one działać jako utrudnienie (imitacja obciążenia). Gumę przekładamy przez plecy na wysokości łopatek, dłońmi trzymając za końce i wykonujemy pompki. Takie gumy można wykorzystać zamiast wolnych ciężarów, wystarczy zahaczyć je o słup, ustawić się plecami do rurki i wykonać unoszenie ramion z oporem stawianym przez gumę, dla wzmocnienia mięśni zębatych i naramiennych.

Również gumy oporowe można wykorzystać przy bardziej skomplikowanych elementach statycznych, takich jak front lever, albo wymarzone przez niejednego zawodnika – podciągania na jednej ręce.

Jak często używać gumy podczas treningu?

Na samym początku wystarczy około 15 minut dziennie. Oczywiście przed przystąpieniem musisz wykonać rozgrzewkę. Możecie je potraktować jako uzupełnienie np: biegania. Później warto zwiększyć częstotliwość ćwiczeń. Pamiętaj jednak, żeby raz w tygodniu dać odpocząć swoim mięśniom. Nie zapomnij również o tym, żeby każde ćwiczenie wykonywać w pełnym zakresie ruchu.

Zalety treningu:
•możesz go wykonywa wszędzie,
•dzięki oporowi Twoje mięśnie cały czas są napięte, a trening staje się bardziej efektownym,
•ćwiczenia są mniej inwazyjne i rzadziej występują kontuzje,
•rozciąga ciało,
•pomaga pozbyć się cellulitu,
•urozmaica zestawy treningowe,
•pozwala wykonać ćwiczenia w taki sposób, aby lepiej wyizolować konkretny mięsień niż gdybyśmy mieli ćwiczyć z obciążeniem własnego ciała,
•gumy to taka mini siłownia, którą możesz spakować w torbę i zabrać ze sobą w podróż.

Czy warto je kupić?

Jedyne, co może was powstrzymać przed zakupieniem takich gum, to ich cena, i pewnie zapytacie, czy warto, ponieważ kosztują one od kilkudziesięciu (za sztukę) do kilkuset złotych (za komplet). Ale faktem jest, że ich zastosowanie w treningach jest nieograniczone, za ich pomocą możemy pracować nad wytrzymałością, siłą, oraz są one bardzo pomocne przy rozciąganiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here