Uzależnienia od środków psychoaktywnych stanowią jeden z poważniejszych problemów we współczesnym społeczeństwie. Największy odsetek boryka się z nałogiem alkoholowym, jednak nie brakuje osób odczuwających wewnętrzny przymus sięgnięcia po narkotyki czy leki. Samodzielne zerwanie z uzależnieniem, zwłaszcza gdy znajduje się ono w zaawansowanej fazie, często jest niemożliwe i pomocy należy szukać u specjalistów. Pierwszym krokiem do życia w trzeźwości często okazuje się odtruwanie organizmu. Na czym polega i kiedy jest konieczne?
Odtruwanie organizmu – na czym polega?
Odtruwanie organizmu, często nazywane również detoksem, to proces polegający na nagłym zaprzestaniu spożycia alkoholu lub innych substancji odurzających. Podczas zabiegu medycznego następuje zneutralizowanie u pacjenta wszelkich toksycznych związków, również metabolitów, które zaburzają prawidłowe działanie organizmu. Detox powinien być przeprowadzany pod okiem wyspecjalizowanej kadry lekarzy i pielęgniarek, co ma nierozerwalny związek z objawami zespołu abstynencyjnego, które stanowią zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Dlatego też jednym z etapów detoksykacji jest podanie farmaceutyków, które mają złagodzić skutki odstawienia.
Odtrucie organizmu – pierwszy krok w walce z uzależnieniem
Detoks przeprowadzony w odpowiednich warunkach pozwala pozbyć się z organizmu toksyn, ale to nie jedyna korzyść, jaka się z tym wiąże. Odtrucie to przede wszystkim skuteczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego lub narkotycznego. Zabieg często pomaga uzależnionemu podjąć ostateczną decyzję o podjęciu leczenia – czy to w warunkach ambulatoryjnych, czy w ośrodku zamkniętym, ale należy pamiętać, że nie jest bezpośrednią formą terapii.
Detoks organizmu często staje się jednak kamieniem milowym w walce z nałogiem, który nieleczony może skończyć się nawet śmiercią. Oprócz tego, uzależnienie przyczynia się do rozpadu życia rodzinnego, negatywnie odbija się na psychice dzieci, które wychowując się z rodzicem alkoholikiem często cierpią na syndrom DDA lub inne zaburzenia psychiczne. Warto również wspomnieć, że środki odurzające niszczą materiał genetyczny i minimalizują szansę na zajście w ciążę.
Detoks organizmu nie tylko dla uzależnionych
Okazuje się, że na detoks alkoholowy czy narkotykowy mogą zgłosić się również osoby, które nie wykazują objawów uzależnienia, ale jednorazowo „przesadziły” z ilością spożytego alkoholu lub stały się ofiarami nieudanego eksperymentu z narkotykami. Z zatruciem zazwyczaj można poradzić sobie domowymi sposobami, jednak znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze jest odtruwanie w Warszawie lub innych uznanych ośrodkach detoksykacji.