Jak niestandardowo użyć palisady betonowej

To prosty sposób na piękny ogród. Często detal zmienia całkowicie postrzeganie całości. Palisady zapewniają estetyczne wykończenie ścieżek i grządek. Mało osób wie, że te elementy budowlane można wykorzystać również do innych celów. Ten skromy element architektury ogrodowej zaskoczy niejednego swoją wszechstronnością!

Schody z palisady betonowej – zrób to sam!

Tak, to prawda. Nie trzeba do tego zatrudniać specjalistów, bo sam proces jest bardzo prosty. Pierwszym krokiem jest sporządzenie projektu wstępnego. Komfortowa do codziennego użytku głębokość schodów to w granicach 25-32 cm. Tyle przeciętnie wynosi długość ludzkiej stopy. Schody z palisady warto przygotować pod kątem użytkownika. Po skompletowaniu odpowiednich narzędzi, pora wziąć się do pracy. Materiałów betonowych nie powinno układać się na nieutwardzonej ziemi. W tym celu można wykonać niewysoką podbudówkę. Przy konstrukcji stopni należy zadbać o odpowiedni spad, by podczas odpadów woda mogła swobodnie z nich spływać. Poza funkcją dekoracyjną ozdobny beton charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia i zużycie. Jak widać, jedno lub dwa popołudnia wystarczą, by wprawić w osłupienie sąsiadów i znajomych. Naprawdę warto!

A może by tak kwietnik zrobić?

Murowana donica nada ogrodowi charakteru. Przy zastosowaniu tego samego materiału, co przy wykończeniu schodów lub alejek wzmocni to tylko efekt. Jako podłoże można wykorzystać ławę fundamentową lub bloczki betonowe. Nie można zapomnieć o izolacji wewnętrznej palisady od wsypanej tam ziemi. Wysokość takiego pojemnika najlepiej wyznaczyć na 30 do 80 cm. Taka donica świetnie nada się na rośliny wieloletnie. Wtedy niezbędna będzie izolacja ze styropianu. Betonowa donica robi dużo lepsze wrażenie niż dobrze wykonana, ale drewniana. Do tego nie jest trudna do zbudowania. Czemu więc nie spróbować samemu?

Czy są jakieś ograniczenia?

W zasadzie – tylko wyobraźnia. Jak widać, palisada betonowa to bardzo uniwersalny materiał budowlany. Łączy w sobie estetykę i wytrzymałość, co rzadko idzie ze sobą w parze. Oczywiście, w dużej mierze jakość elementów wpływa na pracę z nimi i użytkowanie przez długie lata. Znanym na całą Europę producentem jest firma Jadar, której produkty zbierają bardzo dobre opinie wśród klientów – https://jadar.pl/produkty/palisady.html. Po co szukać zagranicznych firm, jeżeli na wyciągnięcie ręki jest uznana na świecie polska marka?

Nie pozostaje nic innego, jak zamówić odpowiednie elementy i zacząć tworzyć swój własny ogród Eden. Na dodatek wszystko można zrobić samemu, a to daje podwójną satysfakcję. Piękna pogoda za oknem – czas ruszyć do pracy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here