Dla wielu osób jedynym składnikiem wynagrodzenia jest wynagrodzenie zasadnicze, czyli pieniądze wypłacane przez pracodawcę na mocy umowy o pracę. Jednak czy wiesz co poza wynagrodzeniem zasadniczym wchodzi w grę w wynagrodzeniem za pracę. Jak wygląd to w przypadku godzin nadliczbowych? Przekonaj się!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/skladniki-wynagrodzenia-za-prace/
Co poza wynagrodzeniem zasadniczym?
Poza wynagrodzeniem zasadniczym w grę wchodzą składniki takie jak:
- premie,
- dodatki.
Mówiąc o dodatkach można powiedzieć o dodatku:
- stażowym,
- służbowym,
- funkcyjnym,
- za znajomość języków obcych,
- oraz dodatku za pracę w warunkach szkodliwych.
W takim przypadku to pracodawca decyduje czy wprowadzić dodatkowe składniki wynagrodzenia. On sam określa też ich wysokość.
Kodeks Pracy nakazuje natomiast wypłatę dwóch dodatkowych składników wynagrodzenia:
- dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
- dodatku za pracę w porze nocnej.
Wynagrodzenie za pracę – godziny nadliczbowe
W godzinach nadliczbowych przysługuje Ci wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę. Takie wynagrodzenie pracownik otrzymuje systematycznie przez cały czas.
To nie koniec. Masz prawo do rekompensaty, dodatku do wynagrodzenia, a także czasu wolnego.
Dodatek do wynagrodzenia może wynieść odpowiednio:
- 100% wynagrodzenia za robotę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele i święta, które nie są dniami pracy dla pracownika, według obecnie obowiązującego czasu pracy.
Dodatek ten pracownik może otrzymać za pracę w dniu wolnym od pracy w zamian za pracę w niedzielę czy święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
- 50% wynagrodzenia – przysługuje pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni będące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Wyjątkiem jest praca nadliczbowa w porze nocnej (za nią pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia).
Zobacz też: http://www.piotrnatanek.pl/potracenie-z-wynagrodzenia/