Redagowanie to nie tylko domena dziennikarzy

Każdy z nas tworzy różne teksty – pisma urzędowe, prywatne listy, ogłoszenia prasowe czy zaproszenia. Młodzież szkolna pisze wypracowania i rozprawki, a studenci prace dyplomowe lub magisterskie.

Różnie można rozumieć – co to znaczy zredaguj tekst. Jeśli chodzi o listy, redagujemy je sami, bo chodzi głównie o to, żeby przekazać własne wrażenia, emocje, albo ważne informacje. Forma nie gra większej roli (byleby nie znalazły się w nich błędy ortograficzne).

Gorzej jest, gdy musimy napisać pismo do urzędu. Tu obowiązują już bardziej formalne zasady. Nie każdy potrafi sprostać temu zadaniu. W takiej sytuacji możemy poprosić o zredagowanie osobę z większym doświadczeniem. Podajemy jej wszystkie dane – o co się zwracamy, jak uzasadniamy swoją prośbę i czego oczekujemy od adresata. Co to znaczy zredaguj pismo, najlepiej wiedzą prawnicy. Warto im powierzyć takie zadanie, żeby mieć pewność, że wszystko będzie tak jak potrzeba.

Z kolei dziennikarze redagują teksty przeznaczone do druku. Ich autorzy często nie zwracają uwagi na poprawną stylistykę albo interpunkcję. Trzeba to wszystko skorygować, bez nadmiernej ingerencji w treść. Dopiero wtedy powstanie pełnowartościowy artykuł do publikacji.

Każdy uczeń powinien dobrze wiedzieć co to znaczy zredaguj referat, rozprawkę, czy recenzję. Te formy różnią się między sobą pod względem budowy. Redagowanie takiego tekstu będzie polegało na opracowaniu materiałów z wiarygodnych źródeł i podaniu ich w zwarty i przystępny sposób czytelnikom lub słuchaczom.

http://www.chilimy.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to znaczy op?
Następny artykułCo wspomaga laktację?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here