szczepionka

Przewlekła białaczka limfatyczna jest to nowotwór krwi, który diagnozowany jest głównie u dorosłych i częściej chorują na niego mężczyźni. Jest to postać białaczki, które może przebiegać łagodnie i nie wymagać leczenia lub przyjąć agresywną postać, która jest odporna na leczenie. Terapia przewlekłej białaczki polega przede wszystkim na stosowaniu chemioterapii i immunoterapii. Czym dokładnie jest przewlekła białaczka limfocytowa? Jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć? Jesteście ciekawi? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/przewlekla-bialaczka-limfatyczna-przyczyny-objawy-metody-terapii/ 

Przewlekła białaczka limfocytowa – czym dokładnie jest?

Przewlekła białaczka limfocytowa, czyli w skrócie CLL jest to choroba nowotworowa. W jej przebiegu dochodzi do nasilonego namnażania się limfocytów w, które gromadzą się w organizmie i mogą osadzać się w węzłach chłonnych i śledziony czy wątrobie. Występują one w licznych ilościach co sprawia, że wypierają z krwi zdrowe krwinki i dochodzi dodatkowo do anemii i małopłytkowości. Zdecydowanie większa ilość przypadków dotyczy namnażanie się limfocytów B, a znacznie rzadziej limfocytów T. 

Jakie są objawy przewlekłej białaczki limfatycznej? 

Najczęstszymi przyczynami białaczki limfatycznej są: 

 • zmęczenie i senność
 • bóle głowy
 • bóle kości i stawów
 • bóle brzucha i uczucie pełności
 • bladość
 • gorączka
 • utrata łaknienia i spadek masy ciała
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze
 • wybroczyny skórne i krwawienia
 • nocne poty.

Przewlekła białaczka limfatyczna – sposób leczenia 

Leczenie przewlekłej białaczki limfatycznej opiera się na zastosowaniu chemioimmunoterapii. Jest to połączenie chemioterapeutyków, a także przeciwciał monoklonalnych. Po uzyskaniu remisji choroby może się ona pojawić powtórnie nawet przez kilkanaście lat. Jeżeli nie zostanie uzyskana całkowita remisja, wówczas wznowa pojawia się zazwyczaj w przeciągu od dwóch do 3 lat. Czasami koniecznie może być usunięcie śledziony, jednak dotyczy to osób dotkniętych powiększeniem śledziony i odpornych na chemioterapię. Co więcej leczenie sprowadza się do leczenia współistniejących zakażeń bakteryjnych, a także wirusowych występujących w organizmie oraz profilaktyki zespołu rozpadów nowotworów. Takie zaburzenie związane jest z rozpadu komórek nowotworowych oraz uwalnianie potasu, puryny i fosforanów. 

Osób młodych z agresywnym przebiegiem choroby stosowany jest przeszczep szpiku, jednak jest on wykorzystywany sporadycznie i zazwyczaj przeznaczony jest właśnie tylko dla tej grupy osób. 

Zobacz też: http://www.sztukapielegnowania.pl/najczestszy-nowotwor-u-dzieci-ostra-bialaczka-limfatyczna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here