Przewlekła białaczka limfatyczna jest to nowotwór krwi, który diagnozowany jest głównie u dorosłych i częściej chorują na niego mężczyźni. Jest to postać białaczki, które może przebiegać łagodnie i nie wymagać leczenia lub przyjąć agresywną postać, która jest odporna na leczenie. Terapia przewlekłej białaczki polega przede wszystkim na stosowaniu chemioterapii i immunoterapii. Czym dokładnie jest przewlekła białaczka limfocytowa? Jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć? Jesteście ciekawi? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/przewlekla-bialaczka-limfatyczna-przyczyny-objawy-metody-terapii/
Przewlekła białaczka limfocytowa – czym dokładnie jest?
Przewlekła białaczka limfocytowa, czyli w skrócie CLL jest to choroba nowotworowa. W jej przebiegu dochodzi do nasilonego namnażania się limfocytów w, które gromadzą się w organizmie i mogą osadzać się w węzłach chłonnych i śledziony czy wątrobie. Występują one w licznych ilościach co sprawia, że wypierają z krwi zdrowe krwinki i dochodzi dodatkowo do anemii i małopłytkowości. Zdecydowanie większa ilość przypadków dotyczy namnażanie się limfocytów B, a znacznie rzadziej limfocytów T.
Jakie są objawy przewlekłej białaczki limfatycznej?
Najczęstszymi przyczynami białaczki limfatycznej są:
- zmęczenie i senność
- bóle głowy
- bóle kości i stawów
- bóle brzucha i uczucie pełności
- bladość
- gorączka
- utrata łaknienia i spadek masy ciała
- powiększenie węzłów chłonnych
- nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze
- wybroczyny skórne i krwawienia
- nocne poty.
Przewlekła białaczka limfatyczna – sposób leczenia
Leczenie przewlekłej białaczki limfatycznej opiera się na zastosowaniu chemioimmunoterapii. Jest to połączenie chemioterapeutyków, a także przeciwciał monoklonalnych. Po uzyskaniu remisji choroby może się ona pojawić powtórnie nawet przez kilkanaście lat. Jeżeli nie zostanie uzyskana całkowita remisja, wówczas wznowa pojawia się zazwyczaj w przeciągu od dwóch do 3 lat. Czasami koniecznie może być usunięcie śledziony, jednak dotyczy to osób dotkniętych powiększeniem śledziony i odpornych na chemioterapię. Co więcej leczenie sprowadza się do leczenia współistniejących zakażeń bakteryjnych, a także wirusowych występujących w organizmie oraz profilaktyki zespołu rozpadów nowotworów. Takie zaburzenie związane jest z rozpadu komórek nowotworowych oraz uwalnianie potasu, puryny i fosforanów.
Osób młodych z agresywnym przebiegiem choroby stosowany jest przeszczep szpiku, jednak jest on wykorzystywany sporadycznie i zazwyczaj przeznaczony jest właśnie tylko dla tej grupy osób.
Zobacz też: http://www.sztukapielegnowania.pl/najczestszy-nowotwor-u-dzieci-ostra-bialaczka-limfatyczna/