Preparaty na wszawicę

Choroby pasożytnicze wywołują wiele kontrowersji, jednak często zapomina się o tym, że można się nimi zarazić nawet wtedy, gdy przykłada się dużą uwagę do higieny i stylu życia. Wszawica jest jedną z takich dolegliwości, która może dotyczyć wszystkich – zarówno uczniów, jak i biznesmenów. Warto wiedzieć, jak usunąć gnidy, gdy pojawią się one we włosach.

Identyfikacja gnid i wszy

Gnidy to jaja wszy, które trudno zauważyć gołym okiem. Ulokowane są blisko skóry głowy i przymocowane do włosów za pomocą niezwykle trwałej mazi, którą produkują dorosłe osobniki. Gnidy znalezione w odległości większej niż 5 milimetrów od skalpu są prawdopodobnie martwe lub puste. Jak usunąć gnidy, których prawie nie widać? Tylko preparaty na wszawicę są w stanie szybko rozpuścić spoiwo i spowodować odpadnięcie jaja.

Wszy to pasożyty, które w celu zdobycia pożywienia wgryzają się w skórę. Osiągają wielkość do 2 mm, potrafią jedynie czołgać się i są najbardziej aktywne w nocy. W ciągu dnia chowają się w ciemnych i ciepłych miejscach, np. za uszami lub na potylicy.

Jak usunąć gnidy?

Preparaty na wszawicę dostępne są bez recepty. Produkty takie jak Parasidose można kupić nawet przez internet. Działają one na kilku płaszczyznach – rozpuszczają spoiwo, dzięki czemu możliwe jest oderwanie gnid, a także zabijają żywe osobniki poprzez ich zaduszenie. Preparaty na wszawicę działają w oparciu o związki, które są toksyczne dla pasożytów, a jednocześnie nie zagrażają zdrowiu człowieka. Warto podkreślić, że wszy są niezwykle odporne, dlatego stosowanie domowych sposobów może okazać się nieefektywne. W szczególności należy uważać na takie rozwiązania jak polewanie głowy tłuszczem czy nakładanie majonezu, gdyż może to przysporzyć dodatkowych kłopotów w postaci zaognienia infekcji.

Jak korzystać z preparatów na wszawicę?

Gdy zaopatrzymy się już w środek przeciwko wszom, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest dokładne przeczytanie ulotki. To w niej znajdują się istotne informacje dotyczące tego, jak długo trzymać preparat na włosach, jak usunąć gnidy i czy zalecane jest powtórzenie kuracji. Ważne jest również to, kto może korzystać z danego specyfiku. Niektóre z nich skierowane są wyłącznie dla dorosłych, a z kolei inne, w tym Parasidose, mogą być stosowane u dzieci od 3 miesiąca życia, a także u kobiet w ciąży.

Specyfik nakładamy na głowę przy pomocy dołączonego do zestawu aplikatora. Dzięki niemu możliwe jest równomierne rozłożenie preparatu i dotarcie nim do zakamarków, w których ukrywają się wszy.

Po 15 minutach za pomocą dołączonego do produktu cienkiego grzebienia wyczesujemy martwe pasożyty. Następnie myjemy głowę zwykłym szamponem. I to już koniec kuracji – wystarczy kilkanaście minut, aby pozbyć się wszy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here