Płatności biometryczne

Płatności z zabezpieczeniem pin wciąż wiodą prym, jednak coraz więcej osób decyduje się na inną formę finalizacji transakcji, wykorzystującą funkcję biometrii. Co warto wiedzieć o płatnościach biometrycznych? Jak działają? Czy są bezpieczne? Jakie mają zalety. Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym są płatności biometryczne?

Rozwój technologii sprawia, że banki oraz inne instytucje finansowe poszukują dogodnych rozwiązań, które usprawnią dokonywanie płatności przez Klientów, zapewniając im tym samym wysoki poziom bezpieczeństwa. O tym, jakie są dostępne metody, przeczytasz na stronie: https://www.dotpay.pl/metody-platnosci. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo płatnościom biometrycznym, które zyskują na popularności.

Biometria to dziedzina nauki, która mierzy i określa indywidualne cechy zwierząt i ludzi. Do niedawna wykorzystywana przede wszystkim w specjalistycznych branżach, dziś znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Służy m.in. weryfikacji tożsamości, autoryzacji dostępu do systemów, identyfikacji osób czy obsługiwaniu płatności.

Technologie biometryczne umożliwiają bezpieczne i szybkie potwierdzenie tożsamości danej osoby, przez co uznane zostały za skuteczną metodę uwierzytelniania transakcji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się 4 techniki biometryczne – odcisk palca, FaceID (rozpoznawanie szczegółów twarzy), VoiceID (rozpoznawanie brzmienia głosu) oraz skan tęczówki oka.

Płatności biometryczne – zalety

Technologia pozwalająca na uwierzytelnianie płatności za sprawą biometrii ma szereg korzyści. Do tych najważniejszych możemy zaliczyć następujące kwestie:

  • danymi biometrycznymi posługuje się szybciej niż hasłami;
  • dane te są unikalne dla każdej osoby, stąd też wysoki jest poziom bezpieczeństwa takich transakcji;
  • wygoda, ponieważ nie trzeba zapamiętywać ani wpisywać żadnych haseł, kodów, pinu.

Czy biometria to bezpieczne zabezpieczenie płatności?

Dane biometryczne są właściwie niepodrabialne – każda osoba ma indywidualne cechy, które mogą potwierdzić jej tożsamość. Tym samym banki i inne instytucje uznają je za bezpieczny i skuteczny sposób uwierzytelniania. Biometryczne zabezpieczenia o wiele trudniej obejść, co sprawia, że dokonywanie transakcji finansowych jest znacznie lepiej chronione.

Na firmy obsługujące płatności narzucone jest silne uwierzytelnianie klientów (SCA), które ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa klientów. Dane biometryczne to intuicyjny, szybki i skuteczny sposób, który umożliwia dopełnienie obowiązków wynikających z dyrektywy PSD2. SCA wymaga, by banki wymagały połączenia różnych elementów, które świadczą o tożsamości danego klienta – np. PIN, hasło, zarejestrowany telefon, odcisk palca, FaceID. Płatności biometryczne są więc kompleksowym rozwiązaniem, które łączy różne elementy. Spełnione są wymogi, a użytkownik może czuć się bezpiecznie.

Chcesz wiedzieć więcej o innych metodach płatności? Sprawdź: płatności Dotpay.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here