jakie ubranka do chrztu wybrać

Chrzest święty to ważna uroczystość nie tylko dla rodziców maluszka, ale dla całej rodziny. Z organizacją wydarzenia wiąże się wiele przygotowań oraz ważnych wyborów. Począwszy na wyborze kościoła, przez rodziców chrzestnych, aż po odpowiednie ubranko dla dziecka. Strój do chrztu ma za zadanie podkreślić wyjątkowość tej uroczystości oraz jej podniosły charakter, warto więc wiedzieć, jaki strój wybrać.

Tradycyjne ubranka do chrztu

Przed laty charakterystycznym ubrankiem wybieranym do sakramentu chrztu były długie szaty. Tradycja nakazywała, aby były one jednolite, w kolorze śnieżnej bieli, bez wzorów czy szczególnych ozdób. Taka kolorystyka była symbolem czystości i niewinności niemowlaka, ale także wyrazem skromności. Strój nie mógł bowiem przyćmić sensu uroczystości i podniosłości okazji. Uroczysta szata często była jednocześnie pamiątką rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Elementem tradycji było więc ubranie maluszka w strój, w którym do chrztu przystąpili jego rodzice, dziadkowie, czy nawet pradziadkowie.

Nowoczesne ubranka do chrztu

Od kilku lat największą popularnością cieszą się ubranka, które przypominają miniaturową wersję strojów dla dorosłych. Dla dziewczynek chętnie wybierane są sukienki z koronkami i falbankami, dopełnione uroczą opaską lub czapeczką. Z kolei dla chłopców najpopularniejsze są eleganckie kamizelki i zestawy przypominające garnitur, najczęściej z dodatkiem szelek lub muszki. Nowe trendy pojawiły się także w kwestii dopuszczalnej kolorystyki. Oprócz bieli w ubrankach występuje również szarość, beż, pudrowy róż i błękit, a nawet ciemny granat. Kolory nie muszą być też jednolite – zaobserwować można delikatne wzory, na przykład prążki lub kropeczki.

Jak wybrać odpowiedni strój?

Wybór ubranka do chrztu będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb malucha i jego rodziców. O stroju mogą zadecydować na przykład tradycje lokalne lub rodzinne. Z pewnością należy zwrócić uwagę przede wszystkim na komfort dziecka, wybierając naturalne i przyjemne dla skóry materiały. W przeciwnym razie niemowlak może być rozdrażniony, a poczucie dyskomfortu odbije się na jego zachowaniu. Warto przemyśleć również takie czynniki jak pogoda i pora roku. Materiały powinny być dostosowane do temperatury i warunków atmosferycznych. Istotna może być także uniwersalność – aby nie kupować stroju wyłącznie na raz, można wybrać ubranko, które maluch będzie mógł założyć też na inną uroczystość, na przykład roczek lub świąteczny obiad.

Gdzie kupić ubranka do chrztu?

Odpowiednie ubranka do chrztu https://mkmaryla.pl/10-ubranka-chrzcielne można kupić w licznych sklepach z asortymentem dziecięcym. Istnieje też wiele stylowych dziecięcych butików oraz pracowni artystycznych, skupionych na potrzebach maluchów. W takich miejscach można znaleźć oryginalne stroje, jednak trzeba liczyć się z wyższymi cenami. W przypadku ograniczonego budżetu warto odwiedzić działy dziecięce w sieciowych sklepach odzieżowych. Z pewnością uda się tam znaleźć odświętny strój, jednocześnie nie nadszarpując zbytnio domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here