Ofert pracy dla opiekunek w Niemczech nie brakuje. W anonsach można więc wybierać i przebierać. Na jakie jednak aspekty zatrudnienia zwrócić uwagę. Które z publikowanych ofert są najlepsze i gdzie ich szukać? Oto krótki poradnik, który pomoże w szukaniu pracy opiekunki seniora w Niemczech.
Gdzie szukać dobrych ofert pracy w Niemczech?
Oferty pracy dla opiekunki w Niemczech pojawiają się na grupach w social mediach, forach, portalach ogłoszeniowych, a także stronach internetowych takich agencji jak https://opieka.felizajob.pl. Możliwości poszukiwań zatrudnienia, więc nie brakuje. Chcąc jednak znaleźć to legalne, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów np. agencji pośrednictwa pracy. Oferują one nie tylko dostęp do dużej ilości zleceń, ale także i pomoc w załatwieniu formalności wyjazdowych, stałą opiekę na miejscu, a przede wszystkim umowę z ubezpieczeniem.
Jak szukać pracy opiekunki w Niemczech?
Baza ofert pracy dla opiekunek w Niemczech jest duża. Nawet korzystając z tych legalnych, publikowanych przez agencję i firmy zatrudniające opiekunki, warto anonsom się dokładnie przyjrzeć. Pozwoli to uniknąć rozczarowania, a także dobrze przygotować się do wyjazdu. Na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę?
- Stan zdrowia podopiecznego. Jego dokładny opis powinien znaleźć się w ogłoszeniu, jeśli tak nie jest, warto o niego dopytać w czasie rozmowy z rodziną seniora lub osobą przeprowadzającą rekrutacje. Ustalić należy przede wszystkim czy podopieczny nie będzie wymagał specjalistycznej pomocy i opieki np. podawania zastrzyków itp. Na uwadze należy mieć, że inaczej opiekuje się seniorem niepełnosprawnym, inaczej z demencją czy chorym na cukrzycę.
- Zakres obowiązków. On również powinien znaleźć się w ogłoszeniu, zawczasu jednak warto dopytać o szczegóły. Najlepiej, kiedy obowiązki skupione są jedynie na opiece nad seniorem. Nie należy się godzić, chociażby na sprzątanie całego domu od piwnicy po strych czy dodatkowy etat ogrodnika.
- Miejsce i warunki zamieszkania. Oferty pracy dla opiekunki w Niemczech to zazwyczaj te z zamieszkaniem. Opiekunki otrzymują osobny pokój w mieszkaniu/domu seniora oraz mogą korzystać z części wspólnych nieruchomości. Warto jednak dopytać, czy warunki zamieszkania na pewno będą tak wyglądać, a także upewnić się jak wygląda pokój, jaki ma metraż, jakie jest wyposażenie domu itp.
- Dojazdy i powroty do kraju. Najlepiej, kiedy te są pokrywane przez agencję lub rodzinę seniora. Dobrze jest też jeszcze przed podpisaniem umowy ustalić ilość wolnych dni oraz terminy urlopów. Jest to szczególnie ważne, jeśli do Polski planuje się przyjeżdżać w takich problematycznych okresach jak np. święta czy długie weekendy.