krawcowa

Zawód ten kojarzony jest przede wszystkim jako profesja przeznaczona dla celebrytów oraz osób znanych z telewizji. Chociaż zdarza się, że w takim fachu właśnie sławy czy artyści, nie są jedynymi osobami, które się nim zajmują. Tak naprawdę projektantem odzieży może zostać każdy z nas. Oczywiście tak jak w każdym zawodzie wymagane są jednak kompetencje oraz wewnętrzne uczucie smykałki w tym zawodzie. Osoba, która chciałaby zajmować się projektowaniem odzieży musi posiadać odpowiednie predyspozycje osobowościowe oraz posiadać fach w ręku, a także w głowie. Kim jest projektant mody oraz kto może nim zostać? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/projektant-mody-kto-i-jak-moze-nim-zostac/

Kim jest projektant mody?

Można powiedzieć, że taka osoba jest to swojego rodzaju artysta. W takim zawodzie posługuje się on materiałami krawieckimi, z których powstaje następnie odzież. Jest on również stylistą i usługodawcą. Można by rzec, że osoba taka zajmuje się niejako tworzeniem odzieży. Dokładnym określeniem jest ich projektowanie. Takie projekty może wykonywać ręcznie lub posługiwać się odpowiednimi programami komputerowymi. Następnie specjalista dobiera odpowiednie materiały, łączy je ze sobą specjalistycznie oraz praktycznie, a także opracowuje poszczególne elementy, które składają wszystko w całość. Następnie przygotowuje on z konspekt dla krawca, który później będzie musiał z niezwykłą precyzją posługiwać się danym projektem od projektanta. Bardziej doświadczony oraz posiadający renomę projektant odzieży opracowuje z reguły całą kolekcję oraz nawiązuje współpracę z agencjami reklamowymi i wynajmującymi modelkami. To wszystko prowadzi do powstawania widowiskowych pokazów mody, które mają wpływ na trendy modowe występujące później w danych kręgach.

Jakie wykształcenie musi posiadać projektant mody?

Projektant odzieży bardzo często wybiera kierunek studiów wyższych na uczelniach artystycznych. Będą to przede wszystkim Akademia Sztuk Pięknych, wydziały tkanin i ubioru oraz szkoły powyższy sztuki, oferujące taki właśnie kierunek absolwentom liceów plastycznych czy technik odzieżowych. Dostanie się na taki kierunek nie należy do szczególnie łatwych zadań. Na studia stacjonarne przypada czasami od 12 do 15 chętnych na jedno miejsce. Podczas edukacji na studiach poszerzana będzie wiedza z przedmiotów takich jak malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja. Ćwiczone będą również umiejętności komponowania, rysowania projektów oraz wyrabiania wrażliwości kolorystycznej i plastycznej. Studenci będą mogli wybrać odpowiednie specjalizacji. Studenci będą mogli wybierać między innymi specjalizacje takie jak kostiumy teatralne i filmowe, odzież dziecięca, odzież damska lub męska, styling, kreacja wizerunku, czy też prognozowanie trendów.

Zobacz też: http://www.sztukapielegnowania.pl/poprawki-i-przerobki-drobne-zlecenia-u-krawca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here