Kiedy serce gubi rytm

Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego człowieka. Jest on jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych i działa jako pompa zalewowo – tłocząca. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie przepływu krwi. Zbudowane jest ono z dwóch przedsionków i dwóch komór, które naprzemiennie kurczą się i rozkurczają w ściśle określonym rytmie. Rytm ten nazywamy pulsem lub tętnem. U zdrowego, dorosłego człowieka prawidłowy puls to 70 – 75 uderzeń na minutę. Jednak w przypadku wysiłku fizycznego, stresu lub choroby serce może bić w szybszym tempie. Biorąc pod uwagę fakt, że serce odgrywa tak ważną funkcję w organizmie człowieka, szczególnie należy o nie dbać i zwracać uwagę na wszelkie objawy świadczące o jego nieprawidłowym funkcjonowaniu. Podstawowym przykładem jest arytmia serca. Arytmia serca – objawy i przyczyny.
Arytmia, czyli zaburzenie rytmu serca, w przekonaniu większości ludzi jest jednostką chorobową i to właśnie arytmia podlega leczeniu. Jednak w wielu przypadkach arytmia jest objawem choroby, na przykład: miażdżycy, astmy, nadciśnienia, lub nadczynności tarczycy, a także chorób samego serca. Dlatego też w przypadku zauważenia powtarzającego się zaburzenia pracy serca należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wszelkie badania niezbędne do zdiagnozowania przyczyny. Może okazać się, że nie jest to nic poważnego, ale może się także okazać, że przyczyną jest choroba zagrażająca życiu w przypadku niepodjęcia odpowiedniego leczenia.
Zaburzenie pracy serca może oznaczać zbyt szybką lub zbyt wolną jego pracę. Zbyt szybka praca serca jest nazywana tachykardią, natomiast zbyt wolną nazywamy bradykardią. Tachykardia, czyli częstoskurcz serca, to nagłe przyspieszenie pracy serca do ponad 100 uderzeń na minutę. W dłuższym okresie czasu praca serca w takim przyspieszonym tempie może spowodować szkodliwe efekty. U niektórych osób tachykardia może objawiać się tak zwanym „kołataniem serca”. Jest to bardzo mocne bicie serca, które powoduje pewnego rodzaju dyskomfort u osoby, u której się pojawia. Tachykardia może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, czego efektem mogą być omdlenia. Osoby z problemem tachykardii mogą mieć także inne objawy, takie jak na przykład: ból i ucisk w okolicy mostka, zawroty głowy, duszności, ogólne osłabienie, spłycony oddech lub zimne poty.
W wielu przypadkach tachykardia nie jest niebezpieczna, jednak w niektórych, nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań takich jak udar czy migotanie przedsionków serca.
Bradykardia to zbyt wolny rytm serca, poniżej 50 uderzeń na minutę. Bradykardia w większości przypadków nie jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu, jednak w niektórych przypadkach może znacznie obniżyć jego komfort poprzez nasilenie się jej objawów. W takim przypadku niezbędnym może okazać się wszczepienie rozrusznika serca. Do głównych objawów bradykardii, oprócz niskiego tętna, należą: zawroty głowy, mroczki przed oczami, spadek wydolności fizycznej i ogólne osłabienie. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także omdlenia oraz krótkotrwałe utraty przytomności.

http://www.niezawal.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdżywianie po treningu
Następny artykułWyjazd nad jezioro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here