Jak wyglądają zajęcia w przedszkolu

Wydawać by się mogło, że edukacja przedszkolna to nic skomplikowanego. Dzieciom w wieku przedszkolnym nie trzeba przecież tłumaczyć skomplikowanych praw fizyki czy chemii. Przed nauczycielami wychowania przedszkolnego stoi jednak bardzo trudne zadanie. Poprzez zabawę muszą oni przekazać przedszkolakom elementarną wiedzę na temat pisania, liczenia czy czytania. Zanim więc poślemy nasze dziecko do przedszkola, dobrze byłoby dowiedzieć się, na czym właściwie edukacja przedszkolna polega.

Jaki jest program nauczania w przedszkolu?

Nauczyciel edukacji przedszkolnej musi pamiętać o tym, aby przestrzegać programu nauczania. Jak się okazuje, w przedszkolach dzieci nie tylko się bawią. Dziecko będzie nabywało podstawowych umiejętności dotyczących prawidłowego mówienia. W niektórych przedszkolach możliwe są konsultacje z logopedą. Oprócz nauki prawidłowego mówienia, nauczyciel będzie przekazywał maluchom wiedzę dotyczącą czytania, a także wykonywania nieskomplikowanych działań matematycznych. Dziecko będzie również miało zajęcia z muzyki, a także z wychowania fizycznego. Zajęcia ruchowe w wieku przedszkolnym są bardzo ważne, bo sprzyjają kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy u dziecka. Bardzo dobrze byłoby, aby przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w tak zwanych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie istniejących już wad postawy u dziecka.

A co z zajęciami dodatkowymi?

Podczas zajęć przedszkolnych dziecko będzie miało zapewnione przede wszystkim zajęcia podstawowe. Muszą być one zgodne z programem nauczania. W większości przedszkoli, a zwłaszcza w tych prywatnych, dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Mogą one przybierać naprawdę różną formę. Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się tak zwane przedszkola dwujęzyczne. Nie ma się temu co dziwić, bo znajomość języka obcego bardzo przydaje się w dorosłym życiu. Nie każdego jednak stać na przedszkole dwujęzyczne. Na szczęście, w wielu zwykłych przedszkolach organizowane są zajęcia dodatkowe z języka obcego. Mowa tu przede wszystkim o zajęciach z języka angielskiego. Nieco rzadziej organizowane są zajęcia z języka niemieckiego czy francuskiego. Ponadto, w przedszkolach są organizowane czasem warsztaty teatralne. Nierzadko mają miejsce także zajęcia taneczne czy rysunkowe. Niestety, nie zawsze jest czas na wszystkie zajęcia. Czasami dzieci mają możliwość wyboru dodatkowych zajęć. Warto jednak zachęcać je do umiaru. Jeżeli dziecko będzie chciało uczestniczyć na wszystkie zajęcia dodatkowe, może się szybko zniechęcić.

Więcej informacji: Sprawdź ofertę edukacyjną obejmującą zajęcia sportowe i językowe, które prowadzi przedszkole Praga Północ – zobacz więcej informacji

Jak wybrać dobre przedszkole?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak wybrać dobre przedszkole dla swojej pociechy. Na to pytanie nie da się jednak udzielić odpowiedzi jednoznacznej. Wiele zależy bowiem od tego, czy zależy nam na przedszkolu prywatnym czy też na przedszkolu publicznym. Jeśli wybieramy to pierwsze, należy liczyć się z kosztami. Ważna jest także odległość od domu do placówki. Im jest ona mniejsza, tym sprawniej będzie można zawieść i odebrać malca z przedszkola. Warto także zwrócić uwagę na to, jaką ofertą zajęć dodatkowych dysponuje dana placówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here