Jak przygotować się do chrztu

Chrzest to niezwykle ważne wydarzenie. Podpowiadamy, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę i jak zorganizować uroczystość, która zachwyci wszystkich gości. Poznaj kilka cennych wskazówek.

Formalności i koszty

Pierwszym etapem jest zawsze wizyta w kancelarii parafialnej. To tutaj musisz złożyć najważniejsze dokumenty w postaci aktu urodzenia, zaświadczenia z parafii chrzestnych, czy potwierdzenie spowiedzi. Jeżeli rodzice zawarli ślub kościelny, również należy przedstawić akt. Dobrą praktyką jest uzgodnienie terminu miesiąc wcześniej, choć zdarza się, że parafie ustalają daty na cały rok. Czasami wymagane jest uczestnictwo w naukach, których udziela ksiądz. Obowiązek ten może dotyczyć nie tylko rodziców, ale również przyszłych chrzestnych.

Ponadto należy dosyć wcześniej zastanowić się, kogo poprosić o zostanie rodzicami chrzestnymi. Najczęściej są to osoby z rodziny, choć nie jest to wymóg. Tradycja nakazuje, że ojciec chrzestny powinien kupić świecę, natomiast matka chrzestna – białą szatkę, którą nakrywa dziecko podczas ceremonii.

Ile kosztuje chrzest? Wiele zależy od parafii, lecz zazwyczaj opłata wynosi „co łaska”. W praktyce najczęściej płaci się od 100 do 300 zł. Na tym jednak nie koniec. Musisz zapłacić również za stroje do chrztu dla dziewczynki https://mkmaryla.pl/49-ubranka-do-chrztu-dla-dziewczynki lub chłopca, a często również za organizację przyjęcia w lokalu.

Przyjęcie dla gości

Polacy nadal chętnie obchodzą tradycję świętowania chrztu na przyjęciach. Jeżeli planujesz zorganizować spotkanie w lokalu, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji stolików, a najlepiej całej sali. Wybierz przytulną restaurację z atrakcyjnym menu, które będzie dopasowane do preferencji wszystkich gości.

Możesz również zorganizować domową uroczystość, co wymaga dużo więcej czasu. Zaletą takiego rozwiązania będą niższe koszty i prawdziwie rodzinna atmosfera. Ponadto samodzielnie zadbasz o każdy detal. Jeżeli stawiasz na lokal, porównaj kilka opcji pod kątem wystroju wnętrza, cen oraz jakości obsługi.

Pamiętaj o zaproszeniach dla gości. Najlepiej uzupełnić je o prośbę potwierdzenia obecności. Dzięki temu znacznie łatwiej zorganizujesz imprezę.

Strój do chrztu dla dziewczynki i chłopca

Dziecku należy zapewnić dwa rodzaje ubrań. Przy czym za ten pierwszy – białą szatkę, odpowiada matka chrzestna. Natomiast rodzice wybierają podstawowy komplet, który powinien nawiązywać do powagi miejsca.

Zwróć uwagę, aby dopasować ubrania do pory roku oraz temperatury, która panuje w kościele. Zimą najlepiej ubierać niemowlaków w rożki, beciki oraz ciepłe kombinezony. Z kolei odrobinę starszym dzieciom dobrze jest założyć kurkę, futerko czy płaszczyk.

Latem lub wiosną stroje do chrztu dla dziewczynki to najczęściej lekkie sukienki czy tuniczki. Natomiast chłopcom warto kupić elegancki garniturek lub komplet stylowych spodni i koszulki. Ponadto możesz sięgnąć po dodatek w postaci muchy. Pamiętaj, aby wybrać polecany sklep, dzięki czemu z łatwością dokonasz udanego wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here