Jak kupić bitcoina

Bitcoin wprowadzono w 2009 roku przez osobę (bądź ich grupę) ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Dzisiaj stanowi jedną z najpopularniejszych kryptowalut. A jak kupić bitcoina? Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas transakcji?

Gdzie i jak kupić bitcoina? Giełda, kantor kryptowalut, Bitomat

Wraz ze wzorem popularności bitcoinów wzrosło także zainteresowanie ich zakupem. Znaleźć można coraz więcej miejsc, w których są one dostępne. Pierwszym z nich jest giełda kryptowalut. Kojarzone są na niej dwie strony transakcji, czyli kupujący i sprzedający — działa ona jak klasyczna giełda, dlatego osoby obeznane z jej funkcjonowaniem nie powinny mieć kłopotów z zakupem bitcoina czy innych kryptowalut. Konieczne są rejestracja w systemie i potwierdzenie tożsamości. Następnie składane jest zlecenie po określonej cenie, a gdy pojawi się oferta sprzedaży, transakcja zostanie sfinalizowana. Bitcoin może być kupiony tu za inną kryptowalutę, jak i za pieniądz fiducjarny.

W kwestii zakupu bitcoina alternatywą dla giełdy jest kantor kryptowalut, np. KantorBitcoin.pl. Działa tak samo, jak miejsca pozwalające na wymianę fiducjarnych walut — mogą funkcjonować stacjonarnie lub w sieci. Pierwsze rozwiązanie pozwala na stosunkowo dużą anonimowość, ponieważ bitcoiny można kupić za gotówkę. Kantorów stacjonarnych jest jednak stosunkowo niewiele, większą popularnością cieszą się te internetowe. W ich przypadku konieczne jest założenie konta i jego weryfikacja, wtedy możliwa jest wymiana waluty fiducjarnej lub kryptowaluty na bitcoina. Co ważne wymiana odbywa się zawsze po aktualnym kursie, opłaty często są niższe niż w przypadku giełdy. Dobrze sprawdza się dla początkujących oraz osób, które chcą zminimalizować ryzyko zakupu bitcoina.

Ostatnim z popularnych miejsc, w którym zakupić można bitcoina, jest Bitomat. To stacjonarne urządzenie, wyglądem przypominajce bankomat. Dzięki niemu dokonać można anonimowych transakcji. Aby kupić bitcoiny w ten sposób, konieczne jest posiadanie portfela walutowego, którego kod QR skanuje się w automacie. Następnie wkłada się gotówkę do urządzenia, które przelicza, ile BTC można kupić za nią. Po zatwierdzeniu transakcja jest dokonywana. Czasem można w nich także kupować i sprzedawać inne popularne waluty, jednak wybór nie jest tak szeroki, jak w przypadku giełd i kantorów kryptowalutowych.

Kwestie bezpieczeństwa podczas zakupu bitcoina

Od wielu lat co jakiś czas usłyszeć można o wielkich oszustwach finansowych związanych z bitcoinami oraz innymi kryptowalutami. By nie paść ich ofiarą, bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji. Przede wszystkim korzystając z internetowych miejsc zakupu kryptowalut, należy dokładnie sprawdzić opinie innych użytkowników na jego temat, jak i wygooglować dane przedsiębiorstwa. W przypadku giełdy warto pamiętać o tym, by zweryfikować płynność transakcji w księdze zleceń, jak i pamiętać, że nie jest to miejsce do przechowywania kryptowalut, a jednie platforma pośrednicząca w transakcjach dokonywanych pomiędzy użytkownikami.

Zakupione bitcoiny oraz inne waluty kryptograficzne przechowywać warto w bezpiecznych, znanych portfelach, by zminimalizować ryzyko utraty środków.

Warto także pamiętać, że aby kupować bitcoiny oraz dysponować nimi konieczna jest wiedza na ich temat, jak i świadomość ryzyka utraty środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here