Początek roku to kolejne podwyżki cen różnych towarów i usług. Nie inaczej jest w polisami OC. Co gorsza – drożeją one również przez nacisk Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która wydała w zeszłym roku specjalne wytyczne dla ubezpieczycieli (dotyczące likwidacji szkód). To jednak nie wszystko, gdyż wkrótce może reaktywować się tzw. podatek Religi.
Ceny idą w górę, a pensje wciąż bez zmian
Na szczęście niekorzystne zmiany dla kierowców nie będą nagłe. Prognozuje się, że wzrost cen będzie systematyczny. Nie powinniśmy więc przeżyć szoku, kiedy poniedziałkowa cena OC w wysokości 300 zł wzrośnie na drugi dzień do np. 450 zł. Jednak pamiętajmy – aby nie przepłacać i wykupić najtańszą z możliwych polis, nie możemy dokonywać wyboru “w ciemno”. A to oznacza dokładną analizę rynku i sprawdzenie, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. Może nam w tym pomóc na przykład bezpłatna porównywarka ubezpieczeń OC najtaniejuagenta.pl, w której porównamy oferty kilkunastu ubezpieczycieli.
Na cenę OC wpływa wiele zmiennych
Czy zastanawiał się ktoś tak naprawdę, od czego zależy składka? Większość wie, że na cenę OC wpływa moc i pojemność silnika, ilość zniżek właściciela, jego wiek i staż prawa jazdy. Ale to nie wszystko. Większość towarzystw ubezpieczeniowych uzależnia składkę także od dodatkowych czynników, które według ich analiz wpływają na ryzyko. Porównując tanie OC na najtaniejuagenta.pl możemy zauważyć, które czynniki wpływają na obniżenie, a które na podwyższenie składki. Na przykład okazuje się, że obecność dzieci w samochodzie obniża cenę polisy, gdyż – według towarzystw – ich rodzice jeżdżą wówczas ostrożniej.
Jakich podwyżek OC możemy spodziewać się w 2016?
W ostatnim roku ceny polis OC zdrożały o około 10%. Obecne spekulacje opiewają nawet na około 20-50%! Miejmy nadzieję, że te “najczarniejsze” prognozy jednak się nie sprawdzą. Niestety – wzrost do 20% jest jak najbardziej możliwy. A skoro tak, to tym bardziej warto porównywać ceny i szukać korzystnych ofert.