Młodzi rodzice bardzo często zastanawiają się, w którym momencie życia dziecka warto powiększyć rodzinę o zwierzę domowe. Nie od dziś wiadomo, że dzieci wychowujące się w domach, w których mieszkają zwierzęta są odważniejsze, śmiałe i bardzie uczuciowe oraz altruistyczne. A także bardziej odpowiedzialne. Zwierzę stanowi uzupełnienie rodziny i domu, wprowadza do niego radość i uśmiech. Często także mamy do czynienia z sytuacją, w której to dziecko staje się nowym członkiem rodziny, w której mieszka już zwierzę, na przykład kot. Stare przesądy, że koty duszą dzieci podczas snu i są powodem poronień ciąży przez kobietę odeszły do lamusa. Kot to fantastyczny towarzysz rodziny, w tym dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby kontakty dziecka i kota układały się poprawnie.

Kot to nie zabawka. Należy wpoić tę zasadę dziecku. Rodzice często boją się, aby kot nie skrzywdził dziecka. Tymczasem w przypadku domowego, odpowiednio zasymilowanego kota takie prawdopodobieństwo jest małe. Większe szanse natomiast ma dziecko, które może niechcący i nieświadomie skrzywdzić kota, na przykład ciągnąć go za uszy czy też ogon. Dziecku należy tłumaczyć, że kot to nie zabawka i czuje tak samo jak ludzie. Ponad to nigdy nie zostawimy małego dziecka i kota samych. To logiczne, ze względu na bezpieczeństwo obu istot.

W przypadku kotów, w których domach pojawiło się niemowlę warto pamiętać o odpowiednim zapoznaniu kota z zapachem dziecka, na przykład poprzez danie mu jego kocyka. Kot wówczas pozna zapach maleństwa, a drzemka na puchatym kocyku sprawi, że zapach ten będzie mu się fantastyczne i pozytywnie kojarzył. Warto także zadbać o emocje kota, tak aby nie poczuł się odsunięty. Jeśli dotychczas dużo czasu spędzaliśmy na przytulaniu naszego pupila, nie rezygnujmy z tego ze względu na dziecko. Wpłynie to pozytywnie na ich wzajemne kontakty w przyszłości. Kot widząc, ze domownicy dbają o dziecko, równocześnie nie zapominając o nim, potraktuje malucha jako ważnego członka domowego stada, którego należy otoczyć opieką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here