Astma oskrzelowa u dzieci – jak załagodzić objawy?

0
1466

Świat się rozwija i nieustannie pędzi do przodu. Żyje nam się łatwiej, wygodniej, choć są tego konsekwencje. Jedną z nich jest alergia, która jest już miana za przypadłość cywilizacyjną. W ciągu dziesięcioleci ilość dzieci, chorujących na astmę i katar alergiczny uległa podwojeniu. Naukowcy szacują, że do 2020 rok, ilość chorych na nadwrażliwość będzie równa liczbie ludzi zdrowych.

Co robić w razie nastąpienia objawów astmy?

Jeśli u Twojego dziecka, u którego wcześniej nie rozpoznano astmy oskrzelowej, są pewne lub wszystkie wymienione powyżej sygnały i podejrzewasz, że może ono tracić na astmę, udaj się z nim do specjalisty lub lekarza rodzinnego. Gdy lekarz uzna, iż diagnostyka w obrębie astmy oskrzelowej u dziecka jest niezbędna, skieruje Twoje dziecko do specjalisty alergologa lub pulmonologa. Gdy u Twojego dziecka wystąpią znaczne trudności z oddychaniem wezwij pogotowie ratunkowe. Gdy u dziecka rozpoznano astmę i doszło u niego do nasilenia objawów choroby, postępuj wedle poniższego schematu. W takiej sytuacji z pewnością w domu znajdują sie środki wykorzystywane wziewnie, które oddziałują rozszerzająco na oskrzela (tzw. środek rozkurczowy, np. salbutamol).
1.Podaj dziecku 1–2 liczby środka rozkurczowego wziewnie.
2.Odczekaj 15–20 minut i w spokoju obserwuj dziecko, czy nastąpiła poprawa w oddychaniu, ewentualnie zapytaj je, czy czuje się lepiej i czy łatwiej się mu oddycha.
3.Jeśli wedle Ciebie i dziecka nie ma poprawy po 20 minutach, podaj kolejne 2 liczby środka rozkurczowego i ponownie obserwuj dziecko.
4.W przeciągu godziny możesz dać dziecku 3 razy po 2 liczby środka rozkurczowego w odstępach 20-minutowych.
5.Jeśli po godzinie nie ma poprawy – wezwij pogotowie. Do czasu przyjazdu karetki podawaj dziecku co 20 minut po jednej liczby środka rozkurczowego.
6.Jeśli natomiast wystąpiła poprawa, Twoje dziecko czuje się dobrze, może swobodnie oddychać, sygnały napadu astmy ustąpiły – zdecydowanie porozum się z lekarzem prowadzącym w ciągu najbliższych 24 godzin w zakresie ustalenia dalszego leczenia.

jak sobie poradzić z astmą oskrzelową u dzieci skutecznie

Jakie są sposoby leczenia astmy?

Nie posiada idealnego sposobu na astmę oskrzelową u dzieci, którym można aby zupełnie wyleczyć Twoje dziecko. Jednak za pomocą odpowiednich środków można efektywnie sprawdzać przypadłość, tak żeby sygnały nie występowały wcale lub pojawiały się co najwyżej sporadycznie. Przy dobrym leczeniu astmy codzienna aktywność Twojego dziecka nie winna się różnić od aktywności innych zdrowych dzieci. Lekarz prowadzący winien przepisać Twojemu dziecku zasadniczo 2 rodzaje środków w inhalatorach podawanych wziewnie: środek zmniejszający sygnały, czyli środek rozszerzający oskrzela (rozkurczowy), powodujący, że dziecku łatwiej się oddycha; środek kontrolujący astmę (przeciwzapalny), zmniejszający wrażliwość oskrzeli, zapobiegający występowaniu napadów astmy oraz zmniejszający ryzyko ciężkiego napadu astmy. Środek rozszerzający oskrzela należy wykorzystywać zawsze, gdy wystąpią sygnały astmy. Wtedy należy podać dziecku jedną czy dwie liczby tego sposobu. Każdy pacjent z astmą musi być taki sposób w domu. Jeśli Twoje dziecko musi go wydawać więcej niż 2 razy w tygodniu, to znaczy, że astma jest niewłaściwie kontrolowana i należy udać się do lekarza prowadzącego. Niejednokrotnie inhalator z środkiem rozszerzającym oskrzela ma kolor niebieski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here