wysypka alergiczna

Alergia to przypadłość, która dotyczy coraz większej liczby osób. Rośnie również ilość alergenów, które mogą wywoływać niepożądane objawy, jak np. wysypka, katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu, oraz wiele innych. Biorąc pod uwagę różnorodność objawów, trudno czasem jednoznacznie stwierdzić, co jest ich przyczyną. Samą wysypkę alergiczną łatwo jest pomylić z wysypką mającą inne podłoże. Skąd zatem mamy wiedzieć, czy niepokojące objawy skórne są wynikiem kontaktu z alergenem? Ile trwa wysypka alergiczna?

Jak wygląda wysypka alergiczna?

Wysypkę alergiczną można poznać po tym, że przyjmuje postać zaczerwienionych grudek. W niektórych przypadkach mogą one pękać, zwłaszcza jeśli zaczniemy je drapać, co prowadzi do sączenia się z nich wydzieliny. Tego typu wypryski są na domiar złego swędzące, niejednokrotnie pieką, a drapanie tylko potęguje te doznania. Jeśli mamy do czynienia z reakcją alergiczną, możliwe jest również, że skóra w miejscu podrażnienia zacznie się łuszczyć, twardnieć, a nawet pękać. W niektórych przypadkach alergia z czasem przekształca się w AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), jest to już jednak poważniejsza choroba, które przyczyny nie są do końca poznane.

Jeśli zauważyliśmy na naszym ciele niepokojące objawy w postaci wysypki, pojawiającej się na rękach, nogach, brzuchu, plecach lub nawet twarzy, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Specjalistą w dziedzinie chorób skórnych jest dermatolog, natomiast alergiami zajmuje się alergolog. Lekarz rodzinny powinien ocenić, do którego z tych specjalistów powinniśmy się udać. Aby poszerzyć swoją wiedzę medyczną, warto również przeglądać artykuły ukazujące się pod kategorią zdrowie w serwisie Alces.pl.

Ile trawa wysypka alergiczna?

Zazwyczaj objawy alergii ustępują w ciągu kilku dni, warunkiem jest jednak brak dalszego kontaktu z alergenem. Jeśli więc mamy podejrzenia co do tego, co wywołało wysypkę na naszym ciele, od razu powinniśmy wykluczyć to z naszej diety lub otoczenia. Powodem wystąpienia pokrzywki (to jedno z określeń wysypki alergicznej) może być właśnie spożycie jakiegoś produktu, na który nasz organizm reaguje negatywnie, ale nie tylko. Alergię wywołują różne substancje, m.in. zapachowe, czy też konserwanty obecne w kosmetykach, Zdarza się, że przyczyną wysypki alergicznej są stosowane przez nas środki czystości, w tym proszki lub płyny do prania.

Leczenie wysypki alergicznej

Jak wyleczyć wysypkę, która jest spowodowana alergią? Przede wszystkim, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Prawdopodobnie przepisze on nam leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidowe. W większości przypadków powinniśmy zostać skierowani do alergologa, który wykona specjalne testy, aby zbadać, na co konkretnie jesteśmy uczuleni i wdroży odpowiednie leczenie (istnieje możliwość odczulania, jednak nie zawsze jest skuteczne) lub poinformuje nas, jak radzić sobie w przypadku, gdy ponownie pojawią się objawy alergii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here