Koperty to przedmioty, których istnieniu rzadko poświęcamy uwagę. W wielu sytuacjach są jednak niezastąpione. Wykorzystywane są nie tylko do korespondencji towarzyskiej, ale także do wysyłania dokumentów urzędowych, zaproszeń okazjonalnych oraz w wielu innych sytuacjach. Poniżej przyglądamy się z bliska dostępnym w sklepach kopertom. Podpowiadamy jakie ich modele i rodzaje odnajdziesz, w czym tkwi różnica pomiędzy poszczególnymi kopertami oraz kiedy warto je wybrać i stosować.
Rozmiary kopert – czyli jak wybrać najważniejszy parametr
Rozmiar koperty to pierwsza i podstawowa sprawa, którą warto ustalić przed zakupem. Dostępne rozmiary są oznaczane poprzez odpowiedni ciąg symboli, na który składa się zazwyczaj litera oraz cyfra. Najpopularniejsze są koperty o rozmiarze: C7/C6 – C6 – C6/C5 oraz DL. Mają one odpowiednio: 81×162, 114×162, 114×162 oraz 110×220 mm. W koperty takie możesz zapakować rozmaite dokumenty wydrukowane w formacie A4 lub A5, które po zgięciu będą pasować idealnie.
Rzadziej stosowane są koperty o rozmiarach C5 – C4 – C3, a także B6 – B5 – B4. Ich rozmiary wynoszą kolejno: 162×229, 229×324, 458×324 oraz 125×176, 176×250 oraz 250×353 mm. Do największych kopert należą produkty oznaczone jako E4, których rozmiar sięga 280×400 mm. Rozmiary te są standaryzowane zgodnie z międzynarodowymi rozmiarami.
Dodatkowe elementy w konstrukcji kopert
Rozmiar to oczywiście nie wszystko. Wybierając kopertę, należy zwrócić uwagę na sposób jej skonstruowania oraz obecność dodatkowych elementów, mających wpływ na jej użyteczność i wytrzymałość. Rodzaj zamknięcia koperty to sprawa niezwykle ważna, z uwagi na jej praktyczne znaczenie. Znajdziesz przede wszystkim koperty wyposażone w pasek przeznaczony do nawilżania. Pasek taki należy lekko skropić wodą lub przejechać nawilżoną gąbką (można go także polizać), by koperta się zamknęła.
Alternatywą są koperty wyposażone w pasek samoklejący, a także w samoklejący pasek przekładany. W pierwszym przypadku – klej znajduje się za silikonowym kawałkiem materiału, po którego usunięciu kopertę można zakleić. Niekiedy taki typ koperty nazywa się „kopertą stripową”. Koperty z samoklejącym przekładanym paskiem są uważane za najbardziej wytrzymałe. Klej został umieszczony na obu tronach koperty, a dopiero po ich zetknięciu dochodzi pełnego klejenia.
Rodzaje kopert a ich przeznaczenie
Wbrew pozorom, koperty można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich przeznaczenia. Najpopularniejsze są klasyczne koperty listowe, wykonane z papieru o standardowej gramaturze. Najczęściej, są dostępne w kolorze białym, niekiedy lekko połyskliwym.
Koperty rozszerzone są również chętnie stosowane. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wysyłki różnego typu plików dokumentów, które nie zmieściłyby się do standardowej koperty listowe. Są standardowo używane przez rozmaite urzędy, biura rachunkowe i księgowe oraz inne placówki zajmujące się ewidencją dokumentów.
Koperty bąbelkowe to wybór osób, którym zależy na zabezpieczeniu znajdującego się w środku obiektu lub dokumentów. Wnętrze tych kopert zostało wyścielone specjalną warstwą folii bąbelkowej, które świetnie amortyzuje nacisk sił fizycznych oraz potencjalne uszkodzenia mechaniczne.
Do pozostałych kategorii kopert, rzadziej wykorzystywanych na co dzień, należą koperty foliowe (nazywane też foliopaki), koperty tekturowe i transportowe.