papier toaletowy

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów i pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Jego rolę w organizmie jest filtracja krwi w celu wyeliminowania szkodliwych produktów przemiany materii oraz utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Będą to związki, które nie są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania są usuwane z organizmu wraz z moczem. W jaki sposób zbudowany jest układ moczowy i jakie są jego funkcje? Jakie badania powinniśmy wykonywać w celu monitorowania układu moczowego? Jakie są możliwe choroby układu moczowego? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/uklad-moczowy-budowa-funkcje-i-schorzenia/ 

Funkcje i budowa układu moczowego 

Układ moczowy składa się z: 

  • nerek
  • moczowodów
  • pęcherza moczowego
  • cewki moczowej 

Nerki to podstawowe narządy funkcjonalne układu nerkowego pełnią one niezbędne funkcje syntetyczne, takie jak regulacja poziomu elektrolitów, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz regulacja ciśnienia krwi. Służą one jako naturalny filtr krwi oraz usuwają odpady, które są wydalane razem z moczem. 

Moczowody to parzyste przewody, które łączą miedniczka nerkowa z pęcherzem moczowym. Mają długość około 30 cm. Miejsce łączenia znajduje się specjalna zastawka, która zapobiega cofaniu się moczu. 

Pęcherz moczowy to elastyczny Narząd, w którym gromadzi się mocz. Jego objętość to około 250 ml 500 ml, 3 czym może on rozciągać się nawet do objętości 1 l. Ściana pęcherza moczowego zbudowana jest wewnętrznej błony śluzowej, błony mięśniowej, a także zewnętrznej błony przylegających do otrzewnej. 

Cewka moczowa służy do odtransportowania moczu z pęcherza. Dzięki niej mocz wydalany jest z organizmu. 

Badania w celu oceny funkcjonowania układu moczowego 

W celu oceny prawidłowości funkcjonowania układu moczowego Możemy wykonać badania laboratoryjne oraz obrazowe. Do tych pierwszych zalecany jest przede wszystkim badanie ogólne moczu, w którym ocenia się objętość komórek nabłonkowych, bakterii, białka, glukozy, a także krwi. 

Czasami konieczne jest wykonanie dobowej zbiórki moczu na przykład przy pomiarze wydalanie jonów wapnia lub magnezu, mocznika, a także kreatyniny i hormonów. 

Choroby układu moczowego 

Pobranie układu moczowego może dojść do powstania wielu chorób. Najczęściej diagnozowane są zakażenia bakteryjne układu moczowego oraz choroby pasożytnicze takie jak rzęsistkowica. 

Nerka może dojść do rozwoju torbieli nerek, a także innych schorzeń tych narządów, takich jak stany zapalne: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek. 

Powikłaniem stanów zapalnych nerek może być zespół nadnerczowy. Bardzo częstym schorzeniem układu moczowego jest kamica nerkowa, w przebiegu który dochodzi do powstania kryształków, jednak z czasem formują się w piasek, a następnie w kamienie. 

Zobacz też: http://www.sztukapielegnowania.pl/posiew-moczu-kiedy-jest-wskazany-i-jak-pobrac-probke/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here