Polipy w nosie oraz w krtani

Polipy mogą występować w wielu częściach naszego ciała. Najczęściej znajdują się one w nosie, krtani, na macicy, w odbycie oraz na jelicie grubym. Co to są polipy w nosie? Jeśli występują one w tym miejscu to są znacznie mniej groźne niż polipy znajdujące się w krtani. Wówczas to mogą one jedynie zmienić barwę głosu oraz doprowadzić do problemów z odróżnianiem zapachów. Ponadto mogą doprowadzić do ewentualnej deformacji nosa. Natomiast polipy występujące w krtani bardzo często ulegają złośliwieniu, dlatego też warto jak najszybciej je usunąć.
Polipy znajdujące się w nosie oraz krtani są miękkimi, guzowatymi tworami wyrastającymi ze śluzówki, która jest zmieniona przez występujący tam stan zapalny. Polipy w nosie są usytuowane przy ujściu zatok do nosa i w miarę ich rozrastania się prowadzą do deformacji tego narządu. Z kolei polipy występujące w krtani najczęściej sytuują się po jednej stronie na strunach głosowych.
Do czynników sprzyjających powstawaniu tych tworów w nosie należą między innymi przewlekłe procesy zapalne błony śluzowej nosa oraz zatok. Ponadto bardzo często występują one u osób cierpiących u astmę oskrzelową, chorujących na mukowiscydozę oraz posiadających osłabiony układ odpornościowy. Ponadto polipy bardzo często pojawiają się podczas przewlekłego kataru oraz u osób chorujących na alergię. Mogą one być również objawem nietolerancji na niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak aspiryna. Rzadszą przyczyną rozwoju polipów w nosie jest uwarunkowany genetycznie zespół nieruchomych rzęsek.

http://www.miedzycechowy.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW języku polskim
Następny artykułCzym jest podatek VAT?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here