Pielęgnacja drzewka bonsai

Bonsai może stanowić wspaniałą i oryginalną dekorację każdego wnętrza. Możliwość wyboru spośród wielu gatunków, nieróżniących się znacznie wyglądem i gabarytami, pozwala dopasować drzewko do naszych potrzeb i gustu. Aby długo cieszyć się pięknie wyglądającą ozdobą, należy przestrzegać kilku reguł. Pielęgnacja bonsai nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest tak trudna, żeby sobie z nią nie poradzić.

Każdy może hodować drzewko bonsai, wystarczy tylko pamiętać o systematyczności. To w gruncie rzeczy najważniejsza zasada, która w pielęgnacji bonsai odgrywa ogromną rolę, a którą często zdarza nam się ignorować. Oczywiście, jeśli chcemy wyhodować drzewko od ziarenka to będzie ono wymagało zdecydowanie więcej pracy. To raczej opcja dla koneserów i doświadczonych amatorów hodowli roślin doniczkowych. Dla nowicjusza w dziedzinie bonsai lepiej sprawdzi się kupny egzemplarz, który został już uformowany i wymaga jedynie odpowiedniej opieki.

Jak dbać o drzewko bonsai, aby cieszyć się jego wyglądem jak najdłużej? To proste- wystarczy pamiętać o regularności. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. W żadnym razie nie należy przelewać drzewka, ani też dopuszczać do nadmiernego przesuszenia podłoża. Doniczka, w której trzymamy naszą roślinkę oprócz odpowiedniego kształtu powinna również posiadać otwory w dnie misy, przez które będzie mógł ujść nadmiar wody. Należy każdorazowo pamiętać o tym, żeby opróżniać podstawkę gdyż zbyt duża wilgotność, może powodować gnicie korzeni. Podłoże powinno zawsze być lekko wilgotne, wtedy zapewnimy roślinie odpowiednie warunki do rozrostu. Istotne jest również systematyczne przycinanie drzewka. Oryginalny wygląd to główny atut bonsai, należy zatem bezwzględnie o tym pamiętać, ponieważ nieprzycinane drzewko może stracić swój kształt. Należy to robić ostrożnie i z wyczuciem- najlepiej często, ale zachowawczo. W zależności od gatunku drzewka, będzie ono wymagało bardziej lub mniej nasłonecznionego miejsca. Zawsze warto upewnić się wcześniej, jakie wymagania ma wybrany przez nas okaz.

http://www.ebonsai.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here