Nazwa lanolina pochodzi od łacińskiego słowa lana, czyli wełna oraz sufiksu oleum, czyli olej. Jest to naturalny produkt pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwany z wełny owczej podczas procesu czyszczenia. Konkretnie, lanolina jest tłuszczem, który owce wydzielają, aby chronić swoją wełnę przed wilgocią i utratą ciepła. Nazywana jest również woskiem zwierzęcym, ponieważ ma bardzo podobną konsystencję i właściwości. Po odpowiednim oczyszczeniu lanolina staje się bezpiecznym składnikiem do stosowania w kosmetykach. W niniejszym artykule przedstawimy przykładowe zastosowanie.
Lanolina kosmetyczna – właściwości
Lanolina jest gęstą substancją o kremowej lub białej barwie. Jej konsystencja przypomina wosk lub tłuszcz, co sprawia, że jest łatwa w aplikacji i tworzy warstwę okluzyjną na skórze. Ma ona delikatny, prawie niewyczuwalny zapach, który nie jest uciążliwy, choć w kosmetykach zwykle maskowany jest kompozycjami zapachowymi. Lanolina działa jak emolient, czyli doskonale wiąże wodę w naskórku, zmiękcza i wygładza. Podobnie jak w przypadku owiec, które naturalnie wydzielają lanolinę, aby ochronić swoją wełnę przed wilgocią i utratą ciepła, lanolina kosmetyczna tworzy ochronną warstwę na ludzkiej skórze, chroniąc ją przed utratą wilgoci i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Ponadto, lanolina kosmetyczna jest doskonałym emulgatorem, co znaczy, że jest zdolna do stabilizowania mieszanin co najmniej dwóch nierozpuszczalnych w sobie substancji. Dzięki swoim właściwościom emulgacyjnym, lanolina umożliwia połączenie składników olejowych i wodnych w jednym produkcie kosmetycznym, co jest istotne w produkcji np. balsamów, emulsji i kremów.
Zastosowanie lanoliny w kosmetyce
Zastosowanie lanoliny kosmetycznej jest niezwykle szerokie, a jej właściwości sprawiają, że świetnie sprawdza się zarówno jako kosmetyk solo, jak i jako składnik produktów do twarzy ciała i włosów. Szczególnie ceniona jest w niniejszych zastosowaniach:
- pomadki i balsamy do ust – lanolina doskonale sprawdza się w produktach do pielęgnacji ust, zapewniając im intensywne nawilżenie i chroniąc przed wysuszeniem i spierzchnięciem. Pomaga także w leczeniu zajadów.
- kosmetyki do skóry bardzo suchej, atopowej, łuszczycowej – lanolina kosmetyczna jest często używana do produkcji kosmetyków do skóry z problemami dermatologicznymi, która potrzebuje wzmożonej pielęgnacji.
- kosmetyki pielęgnacyjne do przesuszonych partii ciała – lanolina kosmetyczna sprawdza się w produktach do natłuszczania i nawilżania pięt, kolan, łokci i dłoni.
- kosmetyki do włosów – lanolina znajduje zastosowanie w olejkach do zabezpieczania końcówek, maskach i odżywkach do włosów, dzięki czemu chroni je przed wysuszeniem i łamliwością, nadając im jedwabistą miękkość i blask.
- kosmetyki do zarostu – olejki i balsamy do brody często powstają na bazie lanoliny. Takie produkty nawilżają i uelastyczniają zarost, łagodząc ewentualny dyskomfort i podrażnienia.
- kosmetyki dla niemowląt i kobiet karmiących – lanolina kosmetyczna jest powszechnie stosowana w kosmetykach do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt. Pomaga ona np. goić odparzenia po pieluszkach. Ponadto, kobiety karmiące piersią mogą smarować lanoliną brodawki sutkowe, w celu złagodzenia bólu i nawilżenia tej wrażliwej okolicy ciała.
Wszechstronne właściwości lanoliny kosmetycznej sprawiają, że jest ona nie tylko cenionym składnikiem produktów drogeryjnych, ale także cennym składnikiem aktywnym w kosmetykach DIY. Dodanie lanoliny do domowych receptur pozwala wzbogacić produkty o składnik o udowodnionych właściwościach pielęgnacyjnych, zapewniając skórze kompleksową i skuteczną pielęgnację i nawilżenie.