Kim jest i ile zarabia ekonomista?

Ekonomista to bardzo ważny zawód w życiu społeczności. Niewiele zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki nim mamy wiele dóbr, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Czym zajmuje się ekonomista? Zawód ten można traktować dwojako. Po pierwsze, może być to osoba, która zajmuje się makroekonomią oraz wszelkimi analizami matematycznymi związanymi z finansami. W szerszym tego słowa znaczeniu ekonomista to osoba mająca kontakt z pieniędzmi, np. bankowiec, finansista. Ta druga definicja jest bardziej powszechna, lecz warto wspomnieć o tym, że nie jest ona do końca zgodna z prawdą.

Ile zarabia ekonomista? Wynagrodzenie przede wszystkim zależy od doświadczenia i umiejętności. Zawód ekonomisty w dużej mierze jest wykonywany w większych miastach, gdyż tylko tam powstają instytucje finansowe, w których ekonomista może znaleźć zatrudnienie. Szeregowy specjalista ds. ekonomii może liczyć 3000 zł brutto miesięcznie. Nie jest to dużo, jak na życie w wielkich miastach, ale na początek może być to dobra motywacja na dalszy rozwój. Specjalista ds. ekonomii może już liczyć na ok. 4 500 złotych brutto. Jest to już stawka, która może już zadowolić znaczną część branży. Kierownik oddziału zajmującego się ekonomią zarabia ok. 7000 złotych brutto na miesiąc. Jest to już spora kwota, lecz stanowisko kierownika wiążę się już nie tylko z umiejętnościami stricte ekonomicznymi, ale również zarządzaniem ludźmi. Na szczycie tej hierarchii znajduje się dyrektor, który może liczyć nawet na 14 500 złotych. Jest to zazwyczaj najbardziej doświadczona osoba w zespole, która jest odpowiedzialna za rozwój nie tylko danego oddziału, ale również całej firmy.

Zawód ekonomisty mimo wszystko jest nieznany wielu osobom. Uważają oni, że ekonomista w dużej mierze odpowiada za ceny towarów w sklepach. Jest w tym ziarenko prawdy, lecz należy wziąć pod uwagę to, że ekonomista odpowiada za znacznie szersze spectrum działa. Aby zostać ekonomistą potrzeba ukończenia studiów wyższych oraz predyspozycji matematycznych i cierpliwości.

http://www.innowacjaiwiedza.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMały ZUS
Następny artykułJak długo trwają studia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here