Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było zdrowe i nie miało do czynienia z żadnymi infekcjami. Niestety, rzeczywistość jest inna. Przeważnie w okresie jesienno-zimowym u dzieci może pojawić się katar. U części pociech jest wodnisty i przezroczysty, a u innych – gęsty, o barwie żółto-zielonej. Jak go leczyć? I czy spray na katar dla dzieci to dobre rozwiązanie?
Skąd bierze się katar?
Dzieci codziennie przebywają w miejscach pełnych ludzi, takich jak przedszkola czy żłobki. Łatwo w nich zarazić się różnego rodzaju infekcjami, które najczęściej dotyczą górnych dróg oddechowych i objawiają się właśnie katarem. Dodatkowo katar najczęściej towarzyszy grypie i zapaleniu gardła. Poza tym coraz więcej najmłodszych ma do czynienia z alergiami, a te również lubią objawiać się katarem. Wtedy pomocny może okazać się dostępny w aptece i sklepach internetowych spray na katar dla dzieci.
Niekiedy przyczyna kataru znajduje się gdzie indziej i nie ma podłoża chorobowego. Mowa tu o ciele obcym w nosie. Dzieci bowiem mają to do siebie, że mogą wkładać różne maleńkie przedmioty do nosa. Gdy coś w nim utknie, organizm chce się tego pozbyć właśnie przez wydzielinę z nosa w postaci kataru. Spray na katar dla dzieci nie będzie w tym przypadku pomocny. Konieczna może okazać się wizyta u laryngologa.
Jak poradzić sobie z katarem?
Gdy mamy do czynienia z katarem, bardzo ważne jest to, aby regularnie oczyszczać nos z wydzieliny, a także udrażniać go za pomocą inhalacji. Wykonamy ją z użyciem inhalatora, ale jeśli go nie mamy, możemy użyć miski z gorącą wodą. Warto też mieć pod ręką spray na katar.
Jeżeli ktoś wybierze opcję inhalacji z miską, to dodatkowo musi mieć jeszcze ręcznik oraz zaparzone zioła, olejek eteryczny (tymiankowy lub eukaliptusowy) albo sól. W przypadku inhalacji ziołami, trzeba je zaparzyć w taki sposób, jak jest to opisane na opakowaniu. Robiąc natomiast inhalację z olejkami eterycznymi, należy do miski z gorącą wodą wkropić 5 kropel olejku. Następnie miskę z wodą należy skierować tak, żeby para leciała na nos oraz zatoki. Całą miskę i głowę dobrze jest zakryć jednym dużym ręcznikiem na 5 minut, ponieważ wówczas para nie wydobywa się na zewnątrz, tylko cała trafia do zatok – wtedy inhalacja jest znacznie skuteczniejsza. Istotne jest też to, aby po inhalacji dobrze ochronić głowę przed zimnem.
W przypadku inhalacji solą postępuje się niemalże tak samo, jak z olejkami, z tą różnicą, że trwa ona 15 minut. Inhalacja jest najlepszym naturalnym sposobem, który pomaga w krótkim czasie pozbyć się kataru. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna.
Innym rozwiązaniem jest gotowy spray na katar, taki jak Apicold® spray do nosa, który został stworzony przy zastosowaniu API-technologii i jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Apicold® Propo spray do nosa to gotowe rozwiązanie, które możemy zastosować w dowolnym miejscu i czasie. Wygodna forma dozowania produktu oraz jego bakteriobójcze działanie (dzięki zawartości propolisu) z pewnością sprawi, że spray na katar dla dzieci będzie najchętniej wybieraną opcją.