Helicobacter pylori to bakteria, która odpowiada za powstawanie wielu groźnych chorób żołądka i górnej części układu pokarmowego.
Helicobacter pylori – co to takiego?
Są to bakterie z gatunku Helicobacter pylori. Są ujemnymi bakteriami o spiralnym kształcie, posiadającymi kilka rzęsek na jednym z końców, które pozwalają im na poruszanie się. Pozwala im to na wnikanie w głąb błony śluzowej żołądka. Dodatkowo bakterie te wytwarzają enzym ureazę, która powoduje rozkład mocznika w amoniak, przez co dochodzi do zmiany pH środowiska z kwaśnego na zasadowe. Do czynników, które mogą mieć wpływ na zakażenie, należą:
- czynniki geograficzne (zamieszkiwanie w krajach rozwijających się);
- złe warunki socjalne i ekonomiczne;
- duża liczba współmieszkańców w niewielkim mieszkaniu;
- predyspozycje rasowe (większą zachorowalność wykazuje rasa czarna);
- predyspozycje genetyczne.
Jakie są objawy helicobacter pylori?
U większości osób żyjących z bakterią nie występują jakiekolwiek symptomy. Pozostali cierpią głównie z powodu problemów gastrycznych. Objawami choroby są:
- bóle w nadbrzuszu,
- wzdęcia,
- niestrawność,
- utrata apetytu,
- nudności i wymioty,
- biegunki,
- złe samopoczucie, osłabienie,
- nieprzyjemny oddech,
- w cięższych przypadkach występują krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego.
Odkrycie bakterii helicobacter pylori
Nagrodę Nobla 2005 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali Barry J. Marshall i J. Robin Warren z Australii za odkrycie bakterii Helicobacter pylori i udowodnienie jej kluczowej roli w rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Australijscy naukowcy udowodnili, że bakteria helicobacter pylori jest odpowiedzialna za wrzody żołądka oraz dwunastnicy i stany zapalne żołądka. Dzięki temu odkryciu dzisiaj wielu chorych może wyzdrowieć po podaniu odpowiednich antybiotyków.
Dieta przy helicobacter pylori
Helicobacter pylori można leczyć nie tylko farmakologicznie, ale także wspomagać się dietą. Bardzo ważne są regularne posiłki, które przede wszystkim pozwalają uniknąć uczucia głodu w żołądku. Dodatkowo regularny posiłek pozwala uniknąć również przejedzenia, którego skutkiem jest produkcja kwasu solnego, który drażni nasz żołądek. Można spożywać regularnie aż sześć posiłków dziennie, najpóźniej należy jeść około trzy godziny przed snem. Najlepiej podawać jedzenie gotowane na parze lub w wodzie, duszone lub pieczone. Podczas zakażenia bakterią helicobacter pylori powinniśmy bardzo dużo pić, najlepiej trzy litry w ciągu dnia. Idealna jest ziołowa herbata oraz herbata rumiankowa czy z dziurawca. Nie powinniśmy pić w czasie posiłku , przed jedzeniem i po jedzeniu. Przy zakażeniu bakterią helicobacter pylori powinniśmy jeść produkty, które są
- bogate w białko, na przykład jajka, mleko, słodką śmietankę i masło.
- które neutralizują helicobacter pylori, czyli na przykład sok żurawinowy, cynamon, czosnek, czy ryby o orzechy włoskie,
- które zawierają tłuszcze omega-3.
- warzywa i owoce, a szczególnie brokuły. Brokuły zmniejszają liczbę bakterii helicobacter pylori w żołądku.
- zalecane jest również chude mięso, a także czystek i korzeń lukrecji.