Nie ulega wątpliwości, iż trunki domowej roboty od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć nalewki i wina, które z pewnością niejednokrotnie widzieliśmy w spiżarniach naszych dziadków i babć. Dlatego śmiało możemy stwierdzić, iż receptura domowych alkoholi jest znana od pokoleń. Trunki własnoręcznej roboty są świetnym uzupełnieniem spotkań w gronie najbliższych. Rozgrzewająca nalewka sprawdzi się także podczas mroźnych, zimowych wieczorów.
Oczywiście do przygotowania trunków w zaciszu domowym potrzebne są odpowiednie sprzęty. Kluczową rolę odgrywają butelki, w których finalnie będziemy przechowywać nasz alkohol. Gustowna, estetyczna butelka bez wątpienia dodaje atrakcyjności oraz zachęca do posmakowania trunku. Zatem, czym kierować się wybierając butelki do domowych alkoholi? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Butelki szklane na nalewki
Domowej roboty nalewkę najczęściej przygotowuje się z owoców lub ziół z dodatkiem cukru, miodu lub syropu. Całość zalewana jest alkoholem, który pozwala wydobyć najcenniejsze składniki, aromat i smak. Warto wiedzieć, iż oprócz znamienitego smaku, nalewki wykazują również właściwości lecznicze. Spożywane w umiarkowanej ilości wspomagają krążenie, trawienie oraz ogólne funkcjonowanie organizmu.
Oczywiście do przygotowania trunku – w tym przypadku nalewki niezbędne jest odpowiednie naczynie. W tym celu najlepiej zdecydować się na butelkę przeznaczoną dla tego typu trunków.
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.malinowynos.pl/kategoria/244/butelki-szklane.
W wyborze butelek na nalewki bardzo ważna jest wysoka jakość szkła. Bez wątpienia wpływa ona na smak i aromat trunku. Ponadto należy uwzględnić pojemność naczynia. Klienci mogą wybierać spośród kilku pojemności – 250, 500 ml i więcej. Niewątpliwie jest to sporym udogodnieniem w procesie przygotowania przepysznego trunku. Grube szkło, z którego wykonane jest naczynie skutecznie chroni przed wstrząsami oraz wszelkimi uszkodzeniami. Równie istotne jest zamknięcie naczynia. W tym celu możemy wybrać wersję bez zatyczki lub korek umożliwiający wielokrotnie otwieranie butelki. Bogate wzornictwo oraz rozmaite formy butelek sprawiają, iż są one świetną dekoracją barków, kredensów czy półek.
Butelki na wino
Jak doskonale wiemy, wino jest bardzo szlachetnym, a zarazem wymagającym trunkiem. Powstaje w wyniku fermentacji winogron bądź innych owoców. Kluczową rolę odgrywa leżakowanie wina. Proces ten powinien odbywać się w ciemnym, suchym pomieszczeniu. Butelka powinna znajdować się w pozycji poziomej w taki sposób, by korek cały czas miał kontakt z winem. Obecność tlenu w butelce powinna być całkowicie wyeliminowana. Warto również zwrócić uwagę, aby w pomieszczeniu panowała stała temperatura. Wówczas zyskamy pewność, iż własnoręcznie wykonany trunek będzie odznaczał się najwyższą jakością.
Wybór odpowiedniej butelki to nadrzędna kwestia. Szkło powinno odznaczać się wysoką jakością, dzięki czemu trunek nie ulegnie zepsuciu ani nie zmieni smaku. Ponadto napój przelany do przeznaczonych dla niego butelek prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Bez cienia wątpliwości zachęca to do skosztowania napoju. Dodatkowo butelkę zawsze możemy ozdobić etykietą, na której zapiszemy rok produkcji wina oraz wszelkie niezbędne informacje, co znacznie ułatwi nam poszukiwanie napoju. Na rynku znajdziemy wiele butelek w rozmaitych formach. Począwszy od tradycyjnych, aż po nieszablonowe kształty.
Przy wyborze butelek do wina należy zwrócić uwagę na kolor szkła. Jasne, w pełni przezroczyste szkło wybieramy do win jasnych, które nie będą długo czekać na spożycie. Butelki szklane zielone skutecznie ochronią trunek przed zbrązowieniem powstałym na skutek nadmiernego działania promieni słonecznych. Z kolei szkło oliwkowe jest świetnym rozwiązaniem w przypadku długotrwałego leżakowania wina. Warto nadmienić, iż ciemne szkło również chroni przed słońcem oraz usprawnia proces klarowania napoju. Klienci mogą wybierać spośród kilku pojemności – od mniejszych aż po większe. Ozdobne butelki pięknie prezentują się w barku z trunkami czy po prostu piwnicy.
Butelki na piwo
Bez wątpienia piwo to jeden z najczęściej spożywanych trunków w Polsce. Nic dziwnego – napój ten ma pyszny smak a ponadto spożywany w umiarkowanej ilości niesie za sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia. Głównie dlatego, iż powstaje na bazie surowców zbożowych, które jak wiemy są bardzo zdrowe. Niektórzy miłośnicy trunków decydują się przygotować piwo domowej roboty. Istnieje kilka rodzajów piwa. To, na jakie się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od osobistych upodobań.
Proces tworzenia piwa jest długotrwały. Nie da się ukryć, iż składa się na to wiele czynników. Finalnie piwo, jak każdy inny trunek jest rozlewane do naczyń. Niezbędne do tego są odpowiednie butelki szklane. Wbrew pozorom właściwe naczynie ma bardzo duże znaczenie. Szklana butelka na piwo wygląda profesjonalnie, dzięki czemu możemy poczuć się prawdziwymi producentami tego trunku. Na co zwrócić uwagę wybierając butelkę na piwo? Nie ulega wątpliwości, iż powinna być ona poręczna – umożliwiać łatwe skosztowanie napoju, jak i samo przechowywanie. Do przechowywania warto wybierać ciemne szkło, ponieważ zapobiega to utlenianiu się piwa, co w konsekwencji powoduje utratę smaku.
Szczelne zamknięcie butelek
Przy wyborze butelek na domowy alkohol należy bezwzględnie zwrócić uwagę na sposób zamknięcia. W przypadku każdego trunku powinno być ono przede wszystkim szczelne. Dzięki temu możemy być pewni, że napój nie będzie się ulatniał i w konsekwencji nie ulegnie zepsuciu, a nasza praca nie pójdzie na marne. Warto wiedzieć, iż tzw. zamknięcia gwintowe są najczęściej wybierane w przypadku nalewek, destylatów lub wódki. Zakrętki można stosować również w przypadku wina, niemniej jednak wtedy butelkę należy przechowywać w pozycji pionowej, ponieważ trunek nie może mieć styczności z metalowymi elementami. Tego typu rozwiązanie jest również nie wskazane w przypadku producentów złocistego trunku, gdyż mogą mieć trudności z zakapslowaniem.
Najczęstszym elementem wybieranym do uszczelnienia butelki z winem, ale również nalewkami są korki. Warto uwzględnić, aby jego rozmiar był adekwatny do średnicy szyjki. Umożliwi to prawidłowe uszczelnienie butelki. Na rynku dostępne są różne kształty korków. Korki stożkowe idealnie nadają się do uszczelnienia zarówno butelek, jak i naczyń typu galony, balony itp. Najczęściej wykonany jest z naturalnych surowców. Innym przykładem są korki w formie grzybka. Ich nieodłącznym elementem jest trzon oraz główka. Rewelacyjnie sprawdzają się w przypadku wielokrotnego otwierania trunków – napój w żadnym wypadku nie utraci jakości. Wykonane są z tworzyw syntetycznych. Z powodzeniem można je dezynfekować, co z pewnością jest sporym udogodnieniem dla wielu miłośników domowych trunków.
Podsumowanie
O tym, jak cenione są trunki domowej roboty nie trzeba długo przekonywać. Już od najdawniejszych czasów nasi przodkowie przygotowywali własnoręczne nalewki, wina bądź inne trunki. W dzisiejszych czasach wielu koneserów również podejmuje tego typu wyzwania i stara się przygotować pyszne napoje wysokoprocentowe w zaciszu domowym.
Oczywiście do tego celu potrzebne są niezbędne akcesoria. W zależności od specyfiki przygotowanego trunku należą do nich określone naczynia i sprzęty. Kluczowym elementem w procesie przygotowania trunku są szklane butelki. Nadają one elegancji i atrakcyjności oraz zachęcają do skosztowania. Produkty dostępne są w wielu formach, kolorystyce oraz zdobieniach. Ich wybór należy od indywidualnych potrzeb producenta.