Kartony klapowe – do sklepu, magazynu i twojego domu

0
Kartony klapowe

Kartony klapowe to często wykorzystywane akcesoria. Znajdują zastosowanie nie tylko w czasie przeprowadzki, ale również w magazynach, sklepach, hurtowniach i licznych innych miejscach. Za ich pomocą przygotowujemy przesyłki, przechowujemy różnego typu przedmioty oraz organizujemy przestrzeń magazynową. By zastosowane kartony klapowe były maksymalnie pomocne, warto dołożyć starań i zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Dzięki temu unikniemy nieudanego zakupu. O czym warto pamiętać, przeglądając oferty dostępnych kartonów? O tym opowiemy poniżej.  

Kartony klapowe – kilka zalet, o których warto wspomnieć

Kartony klapowe to jedne z najchętniej wykorzystywanych typów kartonów. Ich mniej popularnym zamiennikiem (choć w wielu sytuacjach również użytecznym) są kartony fasonowe. Kartony klapowe są stosowane zarówno w przygotowywaniu przesyłek kurierskich jak i w czasie pakowania „manatków” na czas wyprowadzki.

Zdecydowaną zaletą kartonów klapowych jest – ich niska cena. Wynika ona z materiałów wykorzystanych do ich produkcji. Oczywiście – jest to przede wszystkim tektura, która choć niezwykle tania, jest również wytrzymała. Dzięki jej odpowiedniemu sklejeniu oraz wykorzystaniu wysokiej jakości masy papierniczej, kartony są wytrzymałe i solidne. Ponadto, są w pełni ekologiczne – po zużyciu nadają się do recyklingu i ponownego przetworzenia.

Co można przechowywać w kartonach klapowych? Zakres potencjalnych przedmiotów jest bardzo szeroki. Najczęściej są to artykuły papiernicze, sprzęt elektryczny lub elektroniczny, ubrania, obiekty plastikowe. Ponadto, w kartonach można przechowywać przedmioty o nietypowym kształcie, a wolną przestrzeń wypełnić styropianem, makulaturą lub folią bąbelkową.

Kartony klapowe – rodzaje, gramatura, ilość warstw i inne ważne sprawy

Wybór kartonów klapowych warto rozpocząć od ustalenia – co dokładnie będziemy w nich przechowywać. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar oraz wagę towarów, które się w nich znajdą. Do przedmiotów lekkich, polecamy wybór kartonów 3-warstwowych. Do tych cięższych – przydadzą się kartony 5-warstwowe. Za ich pomocą możemy przenosić nawet tak ciężkie przedmioty jak książki lub gazety.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj fali zastosowanej w budowie danego kartonu. Chodzi oczywiście o warstwę tekstury pofalowanej, która pełni istotną funkcję w stabilizacji kartonu i jego zabezpieczaniu przed niepożądanym wygięciem. Fala typu B – odznacza się wysokością rzędu 2,5 do nawet 3 mm. Fale wyższe to te oznaczone literką C – których wysokość może wynosić nawet 4 mm. Fale mieszane EB mogą być wysokie nawet na 5 mm.

Z wysokością fali wiąże się również gramatura, która może być mniejsza lub większa. Dolna granica wynosi zazwyczaj ok. 340 g na metr kwadratowy, a górna – nawet 660 g. Najbardziej wytrzymałe kartony to oczywiście te o fali EB i wysokiej gramaturze. Ich parametry wytrzymałościowe są najwyższe – gwarantują odporność nie tylko na nacisk sił fizycznych, ale również przedziurawienia, odkształcenie, rozdarcie.

Na koniec warto podkreślić, że wiele sklepów oferujących kartony klapowe sprzedaje je w zbiorczych opakowaniach, w których znajduje się od 10 do 20 sztuk. Jest to oferta dedykowana dla przedsiębiorców, którzy korzystają z dużej ilości kartonów do przechowywania swojego asortymentu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o czerniaku

0
czerniak

Czym jest czerniak?

Czerniaka opisywał już Hipokrates – jest to nowotwór, którego częstotliwość występowania nierozerwalnie związana jest z szerokością geograficzną, a także przynależnością do rasy. Mało kto wie, że u kobiet występuje on częściej niż u mężczyzn. By go uniknąć należy bardzo poważnie traktować opalanie się i związane z nim promieniowanie UV.

Po czym rozpoznać?

Czerniak objawia się w postaci zmiany na skórze. W większości przypadków nie jest to zmieniony „pieprzyk”, lecz nowa zmiana – najczęściej o poszarpanych krawędziach. Nie znaczy to oczywiście, że pieprzyków, które już mamy nie należy również bacznie obserwować! Zmiana wyglądu znamion, które już mamy również powinna budzić nasz niepokój.

Zmiana, która powinna wydać nam się podejrzana może przybrać kolory od jasnobrązowego do czarnego. Jej wielkość to powyżej 5 mm, może być też wypukła. Możliwe są ciemne guzki. Większość zmian kwalifikuje się do chirurgicznego wycięcia. Do lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy zmianom towarzyszą dolegliwości bólowe albo owrzodzenia.

Jakie są rodzaje czerniaków?

Jest kilka rodzajów czerniaków, klinicznie największe znaczenie mają: czerniak szerzący się powierzchownie, czerniak guzkowy – te dwa występują najczęściej. Kolejne to czerniak z plamy soczewicowatej, oraz czerniak akralny (podpaznokciowo-kończynowy), który rozwija się najczęściej u osób czarnoskórych i Azjatów. Istnieją też czerniaki niezlokalizowane w obrębie skóry: błon śluzowych i oka.

Jak uchronić się przed czerniakiem?

Jak już wspomniano największe niebezpieczeństwo niesie za sobą promieniowanie UV, mowa o opalaniu się na słońcu, ale przede wszystkim należy wystrzegać się solariów. Nie wszyscy wiedzą, że do powstania czerniaka przyczynić się mogą… lamy UV do utwardzania lakierów hybrydowych!

Czynnikami ryzyka, które są niezależne od nas to: jasna karnacja, jasny kolor włosów oraz duża ilość zmian barwnikowych. Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta również wraz z wiekiem, osoby przed czterdziestym rokiem życia rzadko chorują na czerniaka. Jeżeli w naszej bliskiej rodzinie znajdują się osoby, które chorowały na czerniaka – również powinniśmy mieć się na baczności.

By ustrzec się przed czerniakiem należy chronić skórę przed słońcem kremami o wysokim SPF (co najmniej 50), warto również zakrywać ciało odzieżą, jednak należy pamiętać, by tkaniny były przewiewne i naturalne. Ważne jest, by chronić przed słońcem głowę i oczy – dobrymi okularami przeciwsłonecznymi.

W Polsce zachorowań na czerniaka jest coraz więcej. Masz podejrzenia? Umów się do dermatologa i dowiedz więcej na wrosinski.pl Badanie u dermatologa jest bezpieczne i bezbolesne.

Jakie są rokowania?

W początkowym stadium klinicznym przeżywalność jest bardzo duża i sięga nawet 95%. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć chwilę na dokładne przyjrzenie się swojemu ciału i swoim znamionom. A kiedy coś zaniepokoi nas chociaż trochę, od razu umówić się na wizytę u dermatologa. Wczesne wykrycie zmian jest tutaj kluczowe.

Po co jest nam potrzebny prostownik i o czym nie można zapomnieć kupując go?

0
mostek prostowniczy do prostownika

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważne jest, żeby posiadać w domu prostownik. Dzięki posiadanemu w domu prostownikowi, będziemy mogli bez problemu zmienić napięcie przemienne na napięcie stałe, co może się nam czasem bardzo przydać. Jednak musimy pamiętać, że poza samym urządzeniem, potrzebujemy także mostek prostowniczy do prostownika, jeśli chcemy być pewni, że wszystko będzie w porządku działać.

W jaki sposób działa prostownik i do czego możemy go wykorzystać?

Dzięki prostownikowi będziemy mogli bez większego problemu naładować rozładowany akumulator w naszym aucie, co może okazać się bardzo przydatne w wypadku, gdy np. jesteśmy w dłuższej podróży. Ogromną zaletą prostowników jest ich waga i rozmiar, ponieważ nie ma problemu, żeby chociażby wozić taki prostownik cały czas ze sobą.

Jaki prostownik kupić i o czym lepiej nie zapominać?

Na początku będziemy musieli się zastanowić, jakiego typu prostownik będziemy chcieli wybrać. Każdy z dostępnych egzemplarzy na rynku ma swoje plusy i minusy, dlatego musimy się zastanowić, który najlepiej będzie pasować do naszych potrzeb. Wśród prostowników możemy wyróżnić:

 • Ładowarka impulsowa
 • Prostownik samochodowy mikroprocesorowy
 • Ładowarka standardowa

Każdy z powyżej wymienionych egzemplarzy lepiej sprawdza się konkretnych sytuacjach, przez co wybierając jeden z nich, musimy zastanowić się, który najlepiej nada się dla nas. Prostownik mikroprocesorowy jest lepszy dla osób, które nie mają czasu czuwać nad ładowaniem, ponieważ poprzez system mikroprocesorowy akumulator przestaje się ładować w momencie, gdy się naładuje. Prostowniki impulsowe lepiej się sprawdzają w momencie, gdy chcemy wozić prostownik w małym samochodzie. Dlatego musimy sami zdecydować, jaki prostownik wybierzemy.

Do czego może nam się przydać mostek prostowniczy do prostownika?

W wielu wypadkach jest tak, że ludzie nawet nie wiedzą, do czego służą mostki prostownicze do prostownika. Mostki te mają na celu zmienić sygnał z jednego gniazda (AC) w taki sposób, żeby na wyjściu mostka pojawił się prąd stały (DC). Jak widzimy mostek prostowniczy do prostownika może okazać się bardzo praktyczny w momencie, gdy mamy do czynienia z różnego rodzaju prądami zmiennymi. Jednak musimy pamiętać, żeby zawsze kupować taki mostek, który nie będzie zbyt tani. Choć mostek prostowniczy do prostownika jest bardzo prostym urządzeniem, to jednak jeśli będzie źle skonstruowany, to może nas kosztować awarię urządzenia, czego na pewno nie chcemy. Na szczęście mostki prostownicze do prostownika są łatwo dostępne w prawie każdym sklepie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak wyglądają zajęcia w przedszkolu?

0
Jak wyglądają zajęcia w przedszkolu

Wydawać by się mogło, że edukacja przedszkolna to nic skomplikowanego. Dzieciom w wieku przedszkolnym nie trzeba przecież tłumaczyć skomplikowanych praw fizyki czy chemii. Przed nauczycielami wychowania przedszkolnego stoi jednak bardzo trudne zadanie. Poprzez zabawę muszą oni przekazać przedszkolakom elementarną wiedzę na temat pisania, liczenia czy czytania. Zanim więc poślemy nasze dziecko do przedszkola, dobrze byłoby dowiedzieć się, na czym właściwie edukacja przedszkolna polega.

Jaki jest program nauczania w przedszkolu?

Nauczyciel edukacji przedszkolnej musi pamiętać o tym, aby przestrzegać programu nauczania. Jak się okazuje, w przedszkolach dzieci nie tylko się bawią. Dziecko będzie nabywało podstawowych umiejętności dotyczących prawidłowego mówienia. W niektórych przedszkolach możliwe są konsultacje z logopedą. Oprócz nauki prawidłowego mówienia, nauczyciel będzie przekazywał maluchom wiedzę dotyczącą czytania, a także wykonywania nieskomplikowanych działań matematycznych. Dziecko będzie również miało zajęcia z muzyki, a także z wychowania fizycznego. Zajęcia ruchowe w wieku przedszkolnym są bardzo ważne, bo sprzyjają kształtowaniu nawyku prawidłowej postawy u dziecka. Bardzo dobrze byłoby, aby przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w tak zwanych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie istniejących już wad postawy u dziecka.

A co z zajęciami dodatkowymi?

Podczas zajęć przedszkolnych dziecko będzie miało zapewnione przede wszystkim zajęcia podstawowe. Muszą być one zgodne z programem nauczania. W większości przedszkoli, a zwłaszcza w tych prywatnych, dzieci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Mogą one przybierać naprawdę różną formę. Ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszą się tak zwane przedszkola dwujęzyczne. Nie ma się temu co dziwić, bo znajomość języka obcego bardzo przydaje się w dorosłym życiu. Nie każdego jednak stać na przedszkole dwujęzyczne. Na szczęście, w wielu zwykłych przedszkolach organizowane są zajęcia dodatkowe z języka obcego. Mowa tu przede wszystkim o zajęciach z języka angielskiego. Nieco rzadziej organizowane są zajęcia z języka niemieckiego czy francuskiego. Ponadto, w przedszkolach są organizowane czasem warsztaty teatralne. Nierzadko mają miejsce także zajęcia taneczne czy rysunkowe. Niestety, nie zawsze jest czas na wszystkie zajęcia. Czasami dzieci mają możliwość wyboru dodatkowych zajęć. Warto jednak zachęcać je do umiaru. Jeżeli dziecko będzie chciało uczestniczyć na wszystkie zajęcia dodatkowe, może się szybko zniechęcić.

Więcej informacji: Sprawdź ofertę edukacyjną obejmującą zajęcia sportowe i językowe, które prowadzi przedszkole Praga Północ – zobacz więcej informacji

Jak wybrać dobre przedszkole?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak wybrać dobre przedszkole dla swojej pociechy. Na to pytanie nie da się jednak udzielić odpowiedzi jednoznacznej. Wiele zależy bowiem od tego, czy zależy nam na przedszkolu prywatnym czy też na przedszkolu publicznym. Jeśli wybieramy to pierwsze, należy liczyć się z kosztami. Ważna jest także odległość od domu do placówki. Im jest ona mniejsza, tym sprawniej będzie można zawieść i odebrać malca z przedszkola. Warto także zwrócić uwagę na to, jaką ofertą zajęć dodatkowych dysponuje dana placówka.

Obowiązkowe i opcjonalne ubezpieczenie rolnicze – czym się różnią?

0
Obowiązkowe i opcjonalne ubezpieczenie rolnicze

Prowadzenie gospodarstwa rolniczego wiąże się z wieloma trudnościami. Ryzyko zniszczenia upraw czy wystąpienia chorób zwierząt jest na tyle wysokie, iż poza obowiązkowymi ubezpieczeniami rolniczymi istnieje możliwość wykupienie rozszerzonej polisy. Co obejmuje to ubezpieczenie? Więcej dowiesz się z poniższego tekstu.

Obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze

Jeśli posiadasz gospodarstwo o wielkości 1 hektara lub większe, to zgodnie z prawem musisz wykupić ubezpieczenie rolnicze – jedno z nich obejmie wszystkie budynki gospodarcze, drugie to OC. Budynki, aby było możliwe włączenie ich do polisy, muszą spełniać następujące warunki:

 • muszę być na stałe przytwierdzone do gruntu,
 • ich powierzchni musi wynosić minimum 20 m2,
 • muszą mieć fundamenty oraz dach,
 • muszą być własnością rolnika.

Innymi słowy, obowiązkowe ubezpieczenie nie obejmuje szklarni czy blaszanego garażu, namiotów, tuneli i tym podobnych konstrukcji. Zakres polisy jest określony prawnie z góry i dotyczy 13 następujących zdarzeń:

 1. Deszcz nawalny o współczynniku wydajności minimum 4.
 2. Eksplozja.
 3. Grad.
 4. Huragan (minimalna prędkość to 24 m/s).
 5. Lawina – dotyczy mas lodu, śniegu, kamieni, skał, błota, ziemi.
 6. Obsunięcie się ziemi.
 7. Pożar.
 8. Opady śniegu – dotyczy ciężaru pokrywy śnieżnej, która przekracza 85% wartości obciążenia śniegiem gruntu dla obszaru, gdzie znajduje się budynek.
 9. Podtopienie wskutek deszczu nawalnego lub spływu wód.
 10. Powódź – dotyczy zalania terenu wskutek podniesienia się poziomu wody w korytach wód stojących lub płynących.
 11. Tąpnięcie.
 12. Uderzenie pioruna.
 13. Uderzenie statku powietrznego.

OC natomiast to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono rolnika przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim. W razie wystąpienia roszczeń odszkodowanie wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dodatkowe ubezpieczenie rolnicze

Firmy proponują rolnikom rozszerzenie obowiązkowej polisy o inne elementy związane z prowadzoną działalnością. Jedną z najistotniejszych propozycji jest ubezpieczenie upraw. Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne i związaną z tym zmienność warunków pogodowych każdy rolnik, którego głównym źródłem dochodu są uprawy zbóż czy sadownictwo, powinien rozważyć taką ofertę. Co równie istotne, dodatkowe ubezpieczenia mogą objąć budynki (np. silosy, instalacje fotowoltaiczne czy szklarnie), których nie dotyczy wariant obowiązkowy, a także niektóre zdarzenia, np. szkody wywołane wiatrem o prędkości poniżej 24 m/s. Poza tym towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenia typu NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz pakiet Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie rolnicze?

Składka na ubezpieczenie rolnicze obowiązkowe zależy od wielkości gospodarstwa (tj. budynków, które będą objęte polisą). W przypadku OC kwota zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzemy – tu powinniśmy celować w jak najtańszą ofertę, ponieważ zakres polisy jest identyczny w każdej firmie. Prowadzisz gospodarstwo rolne w okolicach Lublina? Szukasz ubezpieczenie rolnego? Zgłoś się do Eurofinance – znajdziemy dla Ciebie idealną ofertę, dzięki której będziesz chronił swoje gospodarstwo przed finansowymi skutkami działań osób trzecich oraz żywiołów.

Jak wybrać lampę do salonu: wymiary, moc, kształt, rodzaj żarówek

0
lampa do salonu

Na te i inne pytania odpowiada doświadczony architekt wnętrz.

Lampa w salonie to nie tylko czysto praktyczny element wnętrza, ale również ważny element dekoracyjny. Aby nie tracić czasu – weź kartkę, długopis, sprawdź wysokość salonu oraz jego powierzchnię i przejdźmy do szczegółów!

Wymiary żyrandola: wysokość, głębokość, szerokość

Kupując lampę wiszącą, natkniesz się na jego cechy wymiarowe: wysokość, głębokość, szerokość (średnicę). W tych oznaczeniach są pewne niuanse. Na przykład niektórzy producenci wskazują maksymalną i minimalną wysokość żyrandola, a szerokość nazywana jest średnicą.

Maksymalna wysokość oprawy / żyrandola to odległość od punktu mocowania na suficie do spodu konstrukcji, czyli wymiar z nogą lampy, łańcuchem itp.;

Minimalna wysokość lampy to wysokość konstrukcji bez przedłużającej nogi lub łańcucha. Jeżeli długość w specyfikacji jest wskazana bez tego kroku, najprawdopodobniej noga nie jest regulowana;

Szerokość żyrandola jest często określana jako jego średnica;

Istnieją również niuanse związane z głębokością żyrandola. Na przykład szerokość i głębokość symetrycznego żyrandola są równe, ale asymetrycznego będą inne.

Jeszcze więcej o oświetleniu salonu przeczytasz tutaj https://projektowaniewnetrz24.eu/salon-dekorowany-swiatlem

Wysokość lampy a wysokość sufitu

Pamiętaj, że długość łańcucha z reguły możemy regulować, ale nieruchomej nogi w lampie nie można zmniejszyć. Dlatego sprawdź dokładnie wymiary przed zakupem.

Po zawieszeniu lampy, pozostała wysokość to odległość od spodu konstrukcji do podłogi. Standardowo za wygodne uważa się pozostawienie 200 cm licząc od spodu żyrandola do podłogi. Aby wykonać obliczenia należy skorzystać ze wzoru: wysokość sufitu – 200 cm = maksymalna wysokość żyrandola. Wskazana odległość od oprawy do podłogi sprawia, że nie musimy się martwić, że uderzymy głową o lampę lub zahaczymy ją ręką.

Innym sposobem obliczenia dopuszczalnej wysokości żyrandola jest skupienie się na wysokości drzwi, która wynosi około 2 metry. Oznacza to, że lampa nie powinna być niższa niż górna część drzwi.

Ale lepiej nie ufać standardowym wartościom, ale spróbować określić wysokość, biorąc pod uwagę osobiste preferencje, wzrost najwyższego członka rodziny, powierzchnię i wysokość sufitów itp.

WAŻNE: Lampa wisząca nie może być pojedynczym źródłem światła, uzupełnij ją o kinkiety, lampy podłogowe, lampy akcentujące itp.

Jakie oświetlenie zastosować przy niskim suficie – poniżej 2,5 m

Standardowa wysokość sufitów w pomieszczeniach mieszkalnych, powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Jeśli sufity mają 2,5 m lub są niższe np. na poddaszu, przyjrzyj się bliżej plafonom, które mają wysokość od około 10 cm do 40 cm.

WAŻNE: Dopasuj oświetlenie pomieszczenia do projektu funkcjonalnego uwzględniając wszystkie wymiary. Na schemacie od razu dostrzeżesz miejsca które powinny zostać doświetlone.

Zobacz również ciekawe projekty wnętrz https://mkdezere.eu/projekty-wnetrz

Wysokie sufity – ponad 3 m

W przypadku wysokich sufitów odpowiednie będą klasyczne żyrandole z wieloma ramionami na jednej nodze. Takie lampy mają od 60 cm w górę. W zależności od aranżacji, możesz zastosować również lampy nowoczesne czy designerskie.

WAŻNE: pamiętaj, że wysokie sufity „zjadają” światło, dlatego moc żarówek musi być zwiększona o 1,5 x od zalecanej standardowej mocy.

Lampy a źródła światła (rodzaje trzonków)

WAŻNE: Przy wyborze lamp należy zwrócić uwagę na gwint żarówek. Lepiej kupić lampę z popularnym gwintem – E27, E14 lub GU10. Co do pozostałych żarówek na mniej popularne gwinty może być potem trudność ze znalezieniem żarówek na wymianę np. gdy szukamy takich o dużej mocy.

Typ żyrandola a rodzaj sufitu

W skrócie:

Sufit betonowy – jest odpowiedni dla każdego typu żyrandola czy lampy.

Sufit napinany – ten typ sufitu wymaga ostrożności przy wyborze żarówek.

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych – używaj tylko lekkich żyrandoli sufitowych a przy cięższych oprawach pamiętaj o wzmocnieniu sufitu

Betonowy strop w salonie

Przy tym rodzaju sufitu, możesz przymocować dowolną oprawę. Betonowy strop jest na tyle stabilny, że nie trzeba się bać przymocowania nawet dość ciężkich lamp i żyrandoli.

Sufit napinany w salonie

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w przypadku żyrandola sufitowego przy zastosowaniu sufitu napinanego jest rodzaj zastosowanych w nim żarówek. Przy suficie napinanym, możemy zastosować jedynie żarówki LED i świetlówki. Źle dobrane żarówki i lampy halogenowe mogą spowodować pożar. Przy tym rodzaju sufitu ważne jest ograniczenie mocy: halogen – może mieć moc nie większą niż 35 W, lampy żarowe – 40 W. Istotna jest również minimalna odległość sufitu od żarówek, która wynosi 20 cm. Plafony powinny mieć ramiona skierowane w dół lub na boki. Jeśli ramiona są skierowane do góry, odległość do sufitu powinna wynosić co najmniej 40 cm.

Sufit z płyt gipsowo-kartonowych w salonie

Pamiętaj, że sufity z płyt gipsowo-kartonowych nie lubią ciężkich lamp i żyrandoli. Użycie lamp powyżej 5 kg wymaga wcześniejszego wzmocnienia sufitu.

Jeśli interesuje Cię oświetlenie salonu może zainteteresować Cię także oświetlenie kuchni https://projektowaniewnetrz24.eu/jak-zaplanowac-oswietlenie-w-kuchni

Kształt żyrandola a kształt pokoju

Do kwadratowych salonów wybierz okrągłe modele żyrandoli, do wydłużonych prostokątne – przy tym kształcie możemy zastosować również kompozycję z kilku lamp umieszczonych w jednym rzędzie.

Lampa / żyrandol w salonie: dobieramy go do wnętrza

Lampa sufitowa / żyrandol połączony z ciemnymi meblami

Ciemne meble i ogólnie ciemne wnętrze salonu, odbija mniej światła niż jasne powierzchnie. Dlatego lepiej wybrać żyrandol z dużą liczbą ramion lub uzupełnić mały żyrandol kinkietami, lampami podłogowymi itp. Z dekoracyjnego i praktycznego punktu widzenia żyrandol wykonany z elementów szklanych, kryształowych i metalowych doskonale nadaje się do ciemnego salonu. Taki model przepuszcza i / lub odbija światło dzienne i sztuczne.

Lampa sufitowa / żyrandol połączony z jasnymi meblami

W jasnych salonach, żyrandol może być dopasowany kolorystycznie do całej aranżacji lub odwrotnie, być kontrastowym elementem.

Trudno wskazać uniwersalną zasadę mówiącą, który żyrandol będzie pasował do jakiego wnętrza, ponieważ żyrandol może pełnić nie tylko rolę praktyczną, ale także dekoracyjną. W ten sposób klasyczne żyrandole wiszące, można umieścić w nowoczesnym wnętrzu. A minimalistyczny, surowy czy geometryczny model lampy, zastosować do klasycznych salonów.

WAŻNE: Pamiętaj, że bez względu na to, jak piękny jest żyrandol, będzie wyglądał źle na nierównym suficie, gdyż światło podkreśli wszelkie nierówności.

Zobacz również artykuł https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/lazienka-szyta-na-miare-czyli-personalizowanie-przestrzeni-228/

Jakie są zalety kupowania w internetowym sklepie zoologicznym?

0
zalety kupowania w internetowym sklepie zoologicznym

W ostatnich latach, a szczególnie również w obecnej pandemicznej sytuacji, zakupy internetowe cieszą się ogromnym zainteresowanym. Duża część użytkowników preferuje tę formę zawierania transakcji z kilku powodów. Szeroka oferta sklepów, szybkość i częste promocje to tylko niektóre z cech, które przemawiają za korzyściami dokonywania zakupów online. Również kupowanie w internetowym sklepie zoologicznym wiążę się z szeregami zalet. Warto przyjrzeć im się bliżej i przekonać się, że skorzystanie z tego typu usług się opłaca.

Bogaty asortyment

Niewątpliwą zaletą sklepów zoologicznych online jest bogaty asortyment produktów różnego rodzaju od wielu producentów i marek. Przykładem jest tutaj internetowy sklep zoologiczny Krakvet.pl, który oferuje artykuły dla psów, kotów, ptaków, gryzoni, chomików, królików, myszy, rybek i wiele innych zwierząt, które można trzymać w domu. Oprócz szerokiego wyboru karm, dostępne są również takie akcesoria jak kosmetyki, preparaty lecznice, zabawki, klatki i wszystko, co niezbędne jest do zapewnienia naszemu pupilowi prawidłowego rozwoju. Sklepy stacjonarne są ograniczone metrażem lokalu, dlatego nie zawsze dorównują sklepom online w ilości oferowanych produktów.

Komfort i szybkość zakupów

Wykonanie zakupów bez konieczności wychodzenia z domu jest bardzo komfortowe. Oszczędzamy bowiem czas niezbędny na dojazd i wizytę w sklepie stacjonarnym. Internetowe sklepy ułatwiają zakupy swoim klientom na przykład przez zastosowany podział na kategorie bądź opcję wyszukiwarki. Dzięki tym udogodnieniom znalezienie właściwego produktu staje się szybkie i bezproblemowe. Przemyślany zakup zapewniają dodatkowo liczne opinie i komentarze na temat asortymentu. Należy dodać jeszcze, że sklep zoologiczny online, taki jak https://www.krakvet.pl/, otwarty jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, zatem na zakupy wybrać się można o dowolnej porze.

Atrakcyjne ceny i szybka dostawa

Na stronie Krakvet.pl znajdują się dwie zakładki, które z pewnością przyciągną osoby poszukujące cenowych okazji – są to „promocje” oraz „wyprzedaż”. Znaleźć można tam pełnowartościowe produkty w obniżonych cenach. Ponadto przez wzgląd na kwestie logistyczne (koszty związane z utrzymaniem lokalu i pensji pracowników) za te same produkty w sklepach online można zapłacić o wiele mniej niż w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo internetowe punkty sprzedażowe gwarantują klientom szybką i bezpieczną dostawę zamówień. Najczęściej już kilka dni po zakończeniu transakcji towar dostarczany jest pod wskazany adres.

Modne dodatki, które każda z nas powinna mieć w swojej szafie

0
Dodatki, jak torebka czy portfel uzupełnią nasz styl
fot. Pixabay.com

Każda kobieta lubi wyglądać pięknie, a gdy przygotowuje się na ważne spotkanie, potrafi przed lustrem spędzić długie godziny. Dbając o garderobę na taką okazję, nie można jednak zapomnieć o dodatkach, które doskonale uzupełnią naszą stylizację.

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/akcesoria-modowe-ktore-warto-miec-w-swojej-szafie/

Torebka i zegarek wśród najważniejszych akcesoriów

Trudno sobie wyobrazić wyjście z domu na ważne spotkanie bez torebki. Jest więc ona niezbędnym elementem wyposażenia każdej, dbającej o styl kobiety. Niewielka kopertówka, która pomieści tylko niezbędne rzeczy przyda się na ważne okazje. Torba typu worek z kolei bez problemu zmieści to czego potrzebujemy na co dzień do pracy. Ostatnio modne są również plecaki. W te także bez problemu zmieścisz wszystko, co jest Ci potrzebne na spacerze lub podczas wyjścia na lunch czy kawę z przyjaciółką.

Zegarek jest równie istotnym dodatkiem, jak torebka. Dziś już rzadziej służy nam do sprawdzania czasu, bo przecież to zawsze można zrobić w telefonie, a coraz częściej traktowany jest jako ozdoba i uzupełnienie stylizacji. Może być on zarówno subtelny i delikatny, jak i pokaźnych rozmiarów i rzucający się w oczy, zastępując w ten sposób bransoletkę.

Biżuteria, ozdoby do włosów i buty to must have

Bransoletki, drobne kolczyki, naszyjniki i pierścionki są również elementami, do których szybko się przywiązujemy i bez których nie wyobrażamy sobie wyjścia z domu. Nic dziwnego, stanowią one niewątpliwie ozdobę, ale także często wyrażają nasz styl oraz naszą osobowość. Warto więc biżuterię dobierać pod takim kątem, aby faktycznie się w niej dobrze czuć.

Fryzury z kolei coraz chętniej przyozdabiamy na różne sposoby. Opaski, spinki, klamry czy ozdobne gumki do włosów mogą być ciekawym uzupełnieniem naszego stroju. Kapelusze, apaszki czy czapki również coraz częściej goszczą w naszych szafach jako modne dodatki.

Oczywiście, nie możemy zapomnieć o butach! Odpowiednio dobrane, podkreślą nie tylko stylizację, ale również naszą figurę, dodając jej centymetrów, gdy zakładamy szpilki lub podkreślając, że lubimy wygodny styl, gdy założymy trampki lub sneakersy.

Zobacz też: http://www.sztukapielegnowania.pl/jak-zmienial-sie-ideal-kobiecego-piekna/

Układ moczowy – budowa, funkcje i choroby układu moczowego 

0
papier toaletowy

Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów i pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Jego rolę w organizmie jest filtracja krwi w celu wyeliminowania szkodliwych produktów przemiany materii oraz utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Będą to związki, które nie są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania są usuwane z organizmu wraz z moczem. W jaki sposób zbudowany jest układ moczowy i jakie są jego funkcje? Jakie badania powinniśmy wykonywać w celu monitorowania układu moczowego? Jakie są możliwe choroby układu moczowego? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/uklad-moczowy-budowa-funkcje-i-schorzenia/ 

Funkcje i budowa układu moczowego 

Układ moczowy składa się z: 

 • nerek
 • moczowodów
 • pęcherza moczowego
 • cewki moczowej 

Nerki to podstawowe narządy funkcjonalne układu nerkowego pełnią one niezbędne funkcje syntetyczne, takie jak regulacja poziomu elektrolitów, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz regulacja ciśnienia krwi. Służą one jako naturalny filtr krwi oraz usuwają odpady, które są wydalane razem z moczem. 

Moczowody to parzyste przewody, które łączą miedniczka nerkowa z pęcherzem moczowym. Mają długość około 30 cm. Miejsce łączenia znajduje się specjalna zastawka, która zapobiega cofaniu się moczu. 

Pęcherz moczowy to elastyczny Narząd, w którym gromadzi się mocz. Jego objętość to około 250 ml 500 ml, 3 czym może on rozciągać się nawet do objętości 1 l. Ściana pęcherza moczowego zbudowana jest wewnętrznej błony śluzowej, błony mięśniowej, a także zewnętrznej błony przylegających do otrzewnej. 

Cewka moczowa służy do odtransportowania moczu z pęcherza. Dzięki niej mocz wydalany jest z organizmu. 

Badania w celu oceny funkcjonowania układu moczowego 

W celu oceny prawidłowości funkcjonowania układu moczowego Możemy wykonać badania laboratoryjne oraz obrazowe. Do tych pierwszych zalecany jest przede wszystkim badanie ogólne moczu, w którym ocenia się objętość komórek nabłonkowych, bakterii, białka, glukozy, a także krwi. 

Czasami konieczne jest wykonanie dobowej zbiórki moczu na przykład przy pomiarze wydalanie jonów wapnia lub magnezu, mocznika, a także kreatyniny i hormonów. 

Choroby układu moczowego 

Pobranie układu moczowego może dojść do powstania wielu chorób. Najczęściej diagnozowane są zakażenia bakteryjne układu moczowego oraz choroby pasożytnicze takie jak rzęsistkowica. 

Nerka może dojść do rozwoju torbieli nerek, a także innych schorzeń tych narządów, takich jak stany zapalne: odmiedniczkowe zapalenie nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek. 

Powikłaniem stanów zapalnych nerek może być zespół nadnerczowy. Bardzo częstym schorzeniem układu moczowego jest kamica nerkowa, w przebiegu który dochodzi do powstania kryształków, jednak z czasem formują się w piasek, a następnie w kamienie. 

Zobacz też: http://www.sztukapielegnowania.pl/posiew-moczu-kiedy-jest-wskazany-i-jak-pobrac-probke/

Najważniejsze cechy zbiorników betonowych na deszczówkę

0
deszczowka

Zbiorniki na wodę deszczową może być doskonałym sposobem na oszczędzanie pieniędzy, ponieważ umożliwia obniżenie kosztów poboru wody wodociągowej. Wodę deszczową można z powodzeniem wykorzystywać w różnych celach, na przykład do mycia pojazdów, prac gospodarczych czy ogrodniczych. Warto pamiętać, że woda z tego naturalnego źródła jest między innymi lepiej tolerowana przez roślinność, niż woda wodociągowa. Tak szerokie zastosowanie pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową, dlatego warto z niego skorzystać.

Ekologia i oszczędność – tematy na czasie

Kwestie związane z ekologią i oszczędnością są obecnie jednymi z najbardziej istotnych. Oszczędzanie wody oraz pozyskiwanie tej, która pochodzi z alternatywnych źródeł, to doskonały sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę wodociągową. W praktyce przekłada się na domową oszczędność, a jednocześnie przyczynia do ochrony środowiska.

Jednym z największych zasobów, o jakich możemy mówić, jest woda deszczowa. W Polsce średnia roczna suma opadów wynosi około 600 mm, co przekłada się na znaczącą ilość wody użytkowej dla gospodarstw domowych. Co więcej, jest to darmowe źródło, a koszty budowy infrastruktury, niezbędnej do zbierania deszczówki, często mogą być dofinansowane z państwowych lin europejskości źródeł. W efekcie to ekologiczne rozwiązanie staje się też pod każdym względem ekonomiczne.

Dlaczego warto wybrać betonowy zbiornik?

Wodę deszczową można pobierać zarówno do zbiorników wykonanych z plastiku, jak i betonu. Drugie z tych rozwiązań, choć rzadziej wybierane, jest znacznie lepszą inwestycją, ponieważ zapewnia trwałość zbiornika przez wiele lat. Za sprawą wykorzystania solidnego, grubego betonu, zbiorniki te są znacznie trwalsze i mocniejsze, dzięki czemu nie wymagają okresowej wymiany.

Warto także zauważyć, że najwyższej jakości zbiorniki betonowe na deszczówkę są odporne na przesiąkanie, dzięki czemu można je łatwo osadzić praktycznie w każdym miejscu, nawet w takim, które odznacza się bardzo wysokimi wymaganiami pod względem zagospodarowania.

Dowolna wielkość, którą dopasujesz do swoich potrzeb

Kolejną zaletą betonowych zbiorników na wodę jest możliwość wybrania odpowiedniej ich wielkości, dopasowanej do potrzeb użytkownika. Proponowane są między innymi niewielkie zbiorniki o wielkości 4 m3, ale także duże zasobniki, sięgające nawet 12 m3. Niezależnie od wielkości, mogą być wyposażone w dodatkowo wyposażenie, między innymi takie, jak płyta najazdowa, żeliwne wieko czy dodatkowy kominek. Wszystkie one pozwolą ci zaopatrzyć się dokładnie w takiego rodzaju zbiornik, jaki będzie najbardziej przydatny w twoim gospodarstwie domowym.

ZOBACZ TEŻ