czerniak

Czym jest czerniak?

Czerniaka opisywał już Hipokrates – jest to nowotwór, którego częstotliwość występowania nierozerwalnie związana jest z szerokością geograficzną, a także przynależnością do rasy. Mało kto wie, że u kobiet występuje on częściej niż u mężczyzn. By go uniknąć należy bardzo poważnie traktować opalanie się i związane z nim promieniowanie UV.

Po czym rozpoznać?

Czerniak objawia się w postaci zmiany na skórze. W większości przypadków nie jest to zmieniony „pieprzyk”, lecz nowa zmiana – najczęściej o poszarpanych krawędziach. Nie znaczy to oczywiście, że pieprzyków, które już mamy nie należy również bacznie obserwować! Zmiana wyglądu znamion, które już mamy również powinna budzić nasz niepokój.

Zmiana, która powinna wydać nam się podejrzana może przybrać kolory od jasnobrązowego do czarnego. Jej wielkość to powyżej 5 mm, może być też wypukła. Możliwe są ciemne guzki. Większość zmian kwalifikuje się do chirurgicznego wycięcia. Do lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy zmianom towarzyszą dolegliwości bólowe albo owrzodzenia.

Jakie są rodzaje czerniaków?

Jest kilka rodzajów czerniaków, klinicznie największe znaczenie mają: czerniak szerzący się powierzchownie, czerniak guzkowy – te dwa występują najczęściej. Kolejne to czerniak z plamy soczewicowatej, oraz czerniak akralny (podpaznokciowo-kończynowy), który rozwija się najczęściej u osób czarnoskórych i Azjatów. Istnieją też czerniaki niezlokalizowane w obrębie skóry: błon śluzowych i oka.

Jak uchronić się przed czerniakiem?

Jak już wspomniano największe niebezpieczeństwo niesie za sobą promieniowanie UV, mowa o opalaniu się na słońcu, ale przede wszystkim należy wystrzegać się solariów. Nie wszyscy wiedzą, że do powstania czerniaka przyczynić się mogą… lamy UV do utwardzania lakierów hybrydowych!

Czynnikami ryzyka, które są niezależne od nas to: jasna karnacja, jasny kolor włosów oraz duża ilość zmian barwnikowych. Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta również wraz z wiekiem, osoby przed czterdziestym rokiem życia rzadko chorują na czerniaka. Jeżeli w naszej bliskiej rodzinie znajdują się osoby, które chorowały na czerniaka – również powinniśmy mieć się na baczności.

By ustrzec się przed czerniakiem należy chronić skórę przed słońcem kremami o wysokim SPF (co najmniej 50), warto również zakrywać ciało odzieżą, jednak należy pamiętać, by tkaniny były przewiewne i naturalne. Ważne jest, by chronić przed słońcem głowę i oczy – dobrymi okularami przeciwsłonecznymi.

W Polsce zachorowań na czerniaka jest coraz więcej. Masz podejrzenia? Umów się do dermatologa i dowiedz więcej na wrosinski.pl Badanie u dermatologa jest bezpieczne i bezbolesne.

Jakie są rokowania?

W początkowym stadium klinicznym przeżywalność jest bardzo duża i sięga nawet 95%. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć chwilę na dokładne przyjrzenie się swojemu ciału i swoim znamionom. A kiedy coś zaniepokoi nas chociaż trochę, od razu umówić się na wizytę u dermatologa. Wczesne wykrycie zmian jest tutaj kluczowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here