Każdemu z nas obiło się zapewne o uszy określenie „choroby cywilizacyjne”. Określa się tym mianem schorzenia, których częstość występowania wzrasta, wraz z rosnącym uprzemysłowieniem społeczeństwa. Jedną z najbardziej powszechnych, a jednocześnie często bagatelizowanych jednostek jest otyłość.

Przyczyny jej wystąpienia mogą być różne: obciążenie genetyczne, choroby metaboliczne czy zaburzenia hormonalne. Zdecydowanie częściej jednak, mamy do czynienia z tak zwaną nadmierną podażą energii, czyli jedzeniem zbyt dużo, przy jednoczesnym ruszaniu się zbyt mało.

Problem jest niebagatelny, bowiem niewielkie zaniedbania kumulują się, a gdy dojdzie już do późnych powikłań są one często nieodwracalne. Często wymienia się tutaj choroby układu sercowo – naczyniowego oraz problemy metaboliczne, typu cukrzyca czy podwyższony poziom cholesterolu, jednak pomijane są może nie tak niebezpieczne, ale za to bardzo dokuczliwe problemy z kręgosłupem czy stawami. Otyłość może nie tylko spowodować, ale również udaremnić próby leczenia wspomnianych schorzeń.

Staw kolanowy czy biodrowy można wymienić na tak zwaną endoprotezę, jednak pomijając fakt, że nigdy nie zastąpi ona w pełni naturalnych tkanek, nadmierna masa ciała może doprowadzić do jej obluzowania, a co za tym idzie konieczności kolejnych operacji, z reguły dużo bardziej problematycznych niż pierwsza. W gabinetach lekarskich często pojawiają się pacjenci, którzy proszą o coraz to nowe leki przeciwbólowe, czy zabiegi rehabilitacyjne, jednak szerokim łukiem omijają gabinety dietetyków, baseny, czy siłownie.

Warto zwrócić uwagę, że otyłość jest problemem złożonym i tak powinna być traktowana. Zastosowanie pierwszej lepszej diety, polecanej na forum internetowym zakończy się prawdopodobnie fiaskiem i będzie skutkować zniechęceniem do podejmowania kolejnych prób zmierzenia się z problemem. Odpowiedzią jest profesjonalna pomoc dietetyka, a w uzasadnionych przypadkach opieka Poradni Chorób Metabolicznych. Ważne jest by zacząć działać wcześnie. Im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko, że nawet po zrzuceniu zbędnych kilogramów, pozostanie po nich pamiątka w postaci zniszczonego kręgosłupa czy endoprotezy biodra lub kolana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here